Energia z fal morskich

Fińska firma energetyczna Fortum we współpracy z brytyjską Wale Hub rozpoczęła realizację projektu badawczego, polegającego na ocenie za pomocą instalacji testowej możliwości produkcji energii z fal morskich w Wielkiej Brytanii. Fortum zamierza zbudować testową farmę morską u wybrzeży Kornwalii. Jedną z technologii rozpatrywanych obecnie pod kątem wykorzystania w tym przedsięwzięciu jest innowacyjne rozwiązanie o nazwie Penguin wave energy converter, opracowane przez fińską firmę Wello. Dzięki stabilności, zwartej konstrukcji i umieszczeniu generatora energii wewnątrz obudowy, Penguin pozwala na budowę farm morskich nawet w miejscach, gdzie warunki atmosferyczne są trudne.

Park z wiatrakami

W odległości 45 km od wybrzeża Niemiec, w Borkum, powstaje park wiatrowy Triangel o powierzchni 56 km2. Montażem turbin zajmuje się francuska firma AREVA, która zrealizowała już połowę projektu. Prace montażowe turbin typu M5000 rozpoczęły się we wrześniu 2013 r. Łącznie firma zainstaluje na terenie parku 40 urządzeń. Rozpocznie on produkcję pierwszych megawatogodzin jeszcze w tym roku. Do końca roku AREVA zainstaluje w Niemczech 120 przybrzeżnych turbin, które dostarczą energię do ok. 600 000 gospodarstw domowych.

Firma z energią

Łącznie 10 GW mocy zainstalowanej na czterech kontynentach w ponad 10 krajach to wynik, jaki osiągnęła firma Senvion z siedzibą w Hamburgu. Spółka zależna Grupy Suzlon jest jednym z wiodących na świecie producentów lądowych i morskich elektrowni wiatrowych. Międzynarodowa firma mechaniczna rozwija, produkuje i wprowadza na rynek turbiny wiatrowe o mocy znamionowej wynoszącej od 1,8 MW do 6,15 MW i średnicy wirnika od 82 m do 152 m. Przedsiębiorstwo korzysta z doświadczeń zdobytych przy produkcji i montażu ponad 5000 turbin wiatrowych.

Europejskie konkluzje

Podczas debaty państw członkowskich (21 marca br.), poświęconej przyszłej polityce energetycznej Unii Europejskiej, Rada Europejska zadecydowała o ściślejszym powiązaniu polityki klimatyczno-energetycznej po 2020 r. z polityką bezpieczeństwa energetycznego. Ma to polegać na zwiększaniu efektywności energetycznej, budowaniu powiązań sieciowych między państwami członkowskimi, dywersyfikacji dostaw oraz zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego w państwach sąsiadujących. Europa zamierza wzmacniać rolę polityki klimatycznej, dostrzegając jej znaczenie nie tylko w walce ze zmianami klimatu, ale także w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Szefowie rządów państw członkowskich zdecydowali, że cel redukcji emisji CO2 oraz cele w zakresie udziału odnawialnych źródeł energii w finalnym miksie energetycznym zostaną uzgodnione najpóźniej w październiku tego roku

Londyński most solarny

W stolicy Wielkiej Brytanii dzięki współpracy First Capital Connect i Solarcentury powstał największy na świecie most solarny, który rozciąga się nad Tamizą. Został on wyposażony w 4400 paneli fotowoltaicznych, co zaspokoi połowę zapotrzebowania na prąd stacji Blackfriars i ograniczy emisję dwutlenku węgla o 511 ton rocznie. Znaczące korzyści płynące z tego projektu to fakt, że panele słoneczne są zainstalowane na dachu, więc nie zajmują cennych gruntów. Montowanie paneli fotowoltaicznych na moście trwało prawie 5 lat. Most Blackfriars będzie nie tylko dostarczać energię z odnawialnych źródeł, ale stanie się także symbolem zachowania równowagi ekologicznej.

Biodiesel z tłuszczu

Poszukując alternatywnych materiałów do produkcji biodiesla, naukowcy z Uniwersytetu Louisiana at Lafayette odkryli, że można w tym celu użyć tłuszczu aligatora. Eksperymenty dowiodły, że olej, który ekstrahuje się z tłuszczu krokodyla, można łatwo przekształcić w biodiesel. Obecnie naukowcy planują przetestować inne odpadowe tłuszcze zwierzęce, pochodzące od kur i krów, co może być o wiele bardziej przydatne w ramach potencjalnego wykorzystania komercyjnego. Co ciekawe, ta nowatorska metoda nie generuje prawie żadnych odpadów stałych.

Nowatorskie panele

Już niedługo dzięki naukowcom z University of Cincinnati montowane na dachach panele fotowoltaiczne będą lżejsze, tańsze i bardziej elastyczne, a w związku z tym mniej łamliwe i bardziej wydajne. Pracownicy uniwersytetu zaprezentowali nowe rozwiązania. Za sprawą użycia grafenu ? płaskiej struktury złożonej z atomów węgla, wyglądem przypominającej plaster miodu, nowatorskie ogniwa PV mogą być lekkie, a jednocześnie tak skuteczne i efektywne energetycznie jak tradycyjne krzemowe.

Zdrowszy olej

W ostatnich latach produkcja oleju palmowego budzi duże kontrowersje wśród ekologów, którzy uważają, że jest ona powodem wylesiania w tropikach. To jednak nie jedyny negatywny wpływ na środowisko. Według naukowców z University of Colorado Boulder, ścieki wytwarzane podczas przetwarzania oleju palmowego są istotnym źródłem metanu, zatrzymującego ciepło w atmosferze. Szkodliwość metanu pochodzącego z produkcji oleju palmowego w ciągu roku jest mniej więcej taka, jak emisja spalin z 22 000 samochodów osobowych. Badacze przedstawiają również możliwe rozwiązanie ? przechwytywanie metanu i wykorzystanie go jako źródła energii odnawialnej.

Na podstawie: www.fortum.com, cleantechnica.com, www.sciencedaily.com, www.areva.com oraz informacji prasowych opracowała Marta Siatka.