Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZP FEO) wchodzi w nowy okres swojej działalności. Na Walnym Zgromadzeniu 29 stycznia 2014 r. nastąpiły zmiany w składzie jego Rady i Zarządu, a dwuletnią kadencję zakończył dotychczasowy prezes, założyciel i pomysłodawca ZP FEO ? Grzegorz Wiśniewski. W skład nowego Zarządu weszli: prezes Zarządu Katarzyna Motak, wiceprezes Zarządu Przemysław Kowalski oraz wiceprezes Zarządu Paweł Wyszyński.
Kończący swoją kadencję Zarząd ZP FEO działał na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, nadając najwyższe znaczenie kwestii kształtowania podstaw prawnych, stymulujących rozwój energetyki odnawialnej. Wśród osiągnięć Związku w tym zakresie należy wymienić m.in. przygotowanie własnych założeń do ustawy o OZE oraz szeregu uwag i rekomendacji odnośnie czterech wersji jej projektu. Związek był również odpowiedzialny za wdrażanie programów funduszy ekologicznych, co zaowocowało zainicjowaniem w NFOŚiGW prac nad programem ?Prosument? oraz udziałem w jego późniejszych konsultacjach. Ponadto ZP FEO trafił na listę partnerów organów państwowych, m.in. ministerstw, jako instytucja konsultująca oraz uczestniczył w konsultacjach projektów programów opracowywanych przez rząd w ramach funduszy spójności, RPO i innych związanych z funduszami unijnymi.
Nowy Zarząd deklaruje kontynuację działań w zakresie kształtowania decyzji politycznych, ekonomicznych i prawnych, które będą stymulować szybki rozwój sektora mikroinstalacji oraz energetyki prosumenckiej w Polsce. ZP FEO, jako jedna z ważniejszych krajowych organizacji OZE, pozostanie także otwartym forum wymiany informacji, służących budowaniu rzetelnego wizerunku energetyki odnawialnej i zielonej gospodarki, a także platformą wspierającą interesy firm członkowskich.
Aktualny projekt, w który zaangażowany jest Związek, to program NFOŚiGW ? Prosument. Pierwsze prace nad tym projektem ZP FEO rozpoczął w marcu 2013 r. Zaproponowano ustanowienie na okres 2013-2016 pakietu programów mikrodotacji (dopłat do kredytów bankowych, na wzór programu dot. kolektorów słonecznych) na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) do produkcji energii elektrycznej i ciepła, obejmujących systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, wysoko sprawne (spełniające wymogi dyrektywy 2009/28/WE) pompy ciepła, małe, automatyczne kotły na czystą biomasę (pelety, brykiety) oraz kolektory słoneczne. Efektem tych działań są upublicznione 19 marca założenia programu Prosument.
Związek aktywnie uczestniczy w pracach różnych środowisk biznesowych zainteresowanych rozwojem sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Prezentuje stanowisko swoich członków w Ministerstwie Gospodarki, odpowiedzialnym za ustawę o odnawialnych źródłach energii. ZP FEO uzasadnia konieczność zabezpieczenia wsparcia dla energetyki prosumenckiej i uregulowania tego obszaru w ustawie.

Katarzyna Motak, prezes Zarządu