Do efektywnego zarządzania każdym ograniczonym zasobem niezbędne jest zbadanie stanu bieżącego oraz przyszłych potrzeb. Bez wnikliwej analizy przypadku nie można odpowiedzieć na pytania o to, jak udoskonalić istniejący system, gdzie popełniane są podstawowe błędy i jakie można sformułować rekomendacje na przyszłość. Powiat gorlicki zyska dzięki udziałowi w projekcie VIS NOVA niezbędne informacje na ten temat.
Analiza potencjału odnawialnych źródeł i oszczędności energii dla powiatu gorlickiego wskazała teoretyczny, techniczny i ekonomiczny potencjał wykorzystania energii wiatrowej, słonecznej, wodnej, geotermii oraz biomasy. Istnieją trzy grupy barier uniemożliwiających rozwój poszczególnych źródeł: podażowe i środowiskowe, administracyjno-formalne i finansowe oraz świadomościowe i organizacyjne. Ten sam dokument ukazał, jakie są najbardziej efektywne sposoby oszczędzania w powiecie energii: termomodernizacja budynków, właściwe zarządzanie energią, modernizacja źródeł ciepła i poprawa efektywności oświetlenia publicznego.
Kolejnym dokumentem, który powstanie w ramach projektu VIS NOVA, jest plan efektywności energetycznej. Będzie on zawierał wyniki inwentaryzacji zapotrzebowania na energię (cieplną i elektryczną) na podstawie rzeczywistego jej zużycia we wcześniejszych latach oraz wg metod wskaźnikowych. W odróżnieniu od Planu działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP), projekt VIS NOVA nie narzuca z góry poziomu oszczędności energii i zmniejszenia...