Rozwiązania służące budowie gospodarki minimalizującej emisje gazów cieplarnianych stają się na świecie coraz bardziej powszechne. Jednak dalszy ich rozwój wymaga kolejnych innowacyjnych działań, obniżających koszty wdrożeń i eksploatacji.

Ankieta ?Technology Radar ? Low Carbon?, przeprowadzona wśród ekspertów z branży energetycznej przez firmę Lloyd?s Register, napawa optymizmem: 70% jest przekonanych, że koszty odnawialnych źródeł energii są już bliskie kosztom pozyskiwania energii elektrycznej z paliw kopalnych, a ponad 60% uważa, że tempo tworzenia innowacyjnych rozwiązań będzie co najmniej wysokie.

Badanie ?Technology Radar ? Low Carbon? zrealizowała spółka Longitude Research. Uczestniczyło w nim blisko 600 przedstawicieli sektorów związanych z energetyką odnawialną i jądrową. Blisko 70% reprezentantów odnawialnych źródeł energii (OZE) jest przekonanych, że dostrzegalne są oznaki równowagi kosztowej między instalacjami OZE i źródłami wykorzystującymi paliwa kopalne. Potwierdzają to oszacowania Światowego Forum Ekonomicznego ? już w ponad 30 państwach inwestycje w OZE i ich eksploatacja nie wymagają subsydiowania, a dwie trzecie świata osiągnie ten stan w ciągu kilku lat. Jednak na razie niskie koszty dominują tam, gdzie występują najlepsze warunki dla energetyki wiatrowej lub słonecznej. Pomagają też rosnąca skala inwestycji i nowe rozwiązania techniczne obniżające koszty produkcji urządzeń i instalacji.

W Polsce wciąż...