Energetyka słoneczna: możliwości współpracy firm
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa – na zlecenie Ministerstwa Gospodarki i Technologii Niemiec – zorganizowała 19 marca 2013 r. w Warszawie konferencję pt. „Fotowoltaika i kolektory słoneczne w małych i mikroinstalacjach w Polsce i w Niemczech”. Głównym celem spotkania była prezentacja niemieckiego rynku fotowoltaiki i energetyki słonecznej cieplnej oraz stosowanych tam technologii, a także dyskusja nt. możliwości współpracy firm polskich i niemieckich w tym obszarze. Tematyka konferencji cieszyła się dużym zainteresowaniem – przybyło ponad 120 uczestników.
Wszyscy goście, zarówno z Polski, jak i z Niemiec, z zaciekawieniem wysłuchali wystąpienia dyrektora Janusza Pilitowskiego z Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki, który przedstawił najnowsze propozycje zmian w przygotowywanej ustawie o odnawialnych źródłach energii. Dyrektor mówił m.in. o ograniczeniu wsparcia dla instalacji o mocy powyżej 2 MW i zmniejszeniu współczynników korekcyjnych do 75% wartości po przekroczeniu 500 MW łącznej mocy zainstalowanej instalacji fotowoltaicznych w Polsce oraz do 50% po przekroczeniu 800 MW.
Niezwykle interesujący wykład wygłosił prezes Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej, który ukazał potencjał i możliwe ścieżki rozwoju polskiego rynku fotowoltaiki oraz kolektorów słonecznych w kontekście energetyki prosumenckiej. Prezes Bartosz Zieliński z PSE Innowacje zaprezentował możliwości przyłączeniowe dla źródeł fotowoltaicznych w polskim systemie energetycznym. Rozwój rynku niemieckiego, stosowane tam technologie i perspektywy rozwoju przedstawili eksperci z Bundesverband Solarwirtschaft (BSW) i Deutsche Gesellschaft für Sonnenenergie (DGS).
Ponadto w konferencji udział wzięli delegaci firm niemieckich, poszukujący w Polsce partnerów kooperacyjnych, inwestorów, dystrybutorów i deweloperów projektów solarnych: ET Solution, Gehrlicher Solar, Grammer Solar, Helonius, IBC Solar, MAGE Solar, REC Systems Germany i Sunset Energietechnik. Zaprezentowali oni stosowane przez siebie rozwiązania i technologie z zakresu fotowoltaiki i energetyki słonecznej cieplnej oraz odpowiadali na szczegółowe pytania gości. Wystąpienia niemieckich przedsiębiorstw wzbudziły duże zainteresowanie przedstawicieli polskiej branży energetyki słonecznej, czego potwierdzeniem były długie rozmowy w kuluarach podczas przerw i po konferencji.
Anna Grzelak