Dużo mówi się i pisze o potencjale energii odnawialnych w Polsce, jednak zgodnie z szacunkami, w niektórych regionach Polski potencjał energii odpadowej jest co najmniej porównywalny.
W jednym i drugim przypadku jako metodę utylizacji ciepła o niskich i średnich parametrach oraz konwersji tego ciepła na prąd elektryczny można stosować tzw. układy ORC.
Prototypowa instalacja z czynnikiem R227ea
Od wielu lat w Katedrze Techniki Cieplnej (KTC) Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prowadzone są badania możliwości utylizacji ciepła nisko i średniotemperaturowego. Efektem tych prac jest instalacja zbudowana w ramach projektu badawczego rozwojowego finansowanego przez MNiSzW (projekt nr R06 015 01), realizowanego w latach 2006-2009. Zbudowane doświadczalne stanowisko badawcze siłowni ORC, symuluje działanie małej elektrowni geotermalnej zasilanej gorącą wodą (z sieci ciepłowniczej SEC Szczecin!) o temperaturze maksymalnej 110°C i strumieniu objętościowym do 6 m3/h. Instalację zbudowała firma Turboservice z Łodzi.
Przed zaprojektowaniem i budową instalacji zespół pracowników KTC przeprowadził szeroką analizę, dotyczącą podstawowych założeń i danych wyjściowych oraz doboru rodzaju czynnika obiegowego do realizacji demonstracyjnej instalacji ORC1, 2. Optymalnym czynnikiem dla przewidywanego zakresu temperatury wody...