Wysokie zapotrzebowanie na energię, nieadekwatny poziom rozwoju infrastruktury wytwórczej i transportowej paliw oraz energii, znaczne uzależnienie od zewnętrznych dostaw gazu ziemnego i niemal pełne od zewnętrznych dostaw ropy naftowej, a także zobowiązania w zakresie ochrony środowiska, zwiększają zainteresowanie energią ze źródeł niekonwencjonalnych, w tym energią geotermalną.

Najbardziej efektywnym sposobem zagospodarowania energii wód geotermalnych jest zastosowanie ich do ogrzewania w gospodarce komunalnej, rolnictwie, procesach technologicznych, jako wspomaganie konwencjonalnych ciepłowni oraz użycie jako źródła energii w siłowniach niskotemperaturowych.
 
Ciepło z geotermii
Energia geotermalna możliwa do pozyskania w ciepłownictwie zgromadzona jest w gorących skałach, parze wodnej i wodzie wypełniającej porowate skały. I chociaż możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu o energię geotermalną, to jednak w warunkach krajowych taki wariant jej wykorzystania jest mało realny.
W ramach jednego z głównych kierunków Polityki energetycznej Polski do 2030 r., jakim jest rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym biopaliw, a także w Programie działań wykonawczych na lata 2009-2012, ujęte zostały również kwestie energii geotermalnej. Należy zwrócić uwagę na działanie 4.4 zapisane w Programie dzia...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?