Energia geotermalna w ciepłownictwie
Projekt jest realizowany w ramach Programu Inteligentna Energia ? Europa (ang. Intelligent Energy ? Europe, IEE). Uczestniczy w nim dziesięciu partnerów z Bułgarii, Danii, Francji, Holandii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Włoch, a także z Polski (zespół Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN). Inicjatorem i koordynatorem Projektu jest Europejska Rada Energii Geotermalnej (ang. European Geothermal Energy Council, EGEC). Prace dotyczą 14 krajów i rozpoczęły się w kwietniu 2012 r., a będą trwały 30 miesięcy (www.geodh.eu).
Cele projektu
Celem projektu jest promowanie stosowania energii geotermalnej w Europie w systemach c.o., tym bardziej że jej zasoby nadające się do takiego zagospodarowania na znacznie większą niż dotychczas skalę posiada wiele państw na naszym kontynencie. Projekt jest adresowany głównie do przedstawicieli regionalnej i lokalnej administracji rządowej oraz samorządowej, do organów odpowiedzialnych za przygotowywanie przepisów prawnych, planowanie i rozwój regionalny oraz lokalny, gospodarkę energetyczną, a także operatorów, projektantów sieci c.o., specjalistów z zakresu ciepłownictwa, OZE, geotermii itp.
W Europie działa ponad 5000 sieci c.o., w tym 212 z udziałem geotermii. Możliwość wzrostu udziału geotermii w ciepłownictwie uwzględniono w niektórych krajowych planach działania dot. rozwoju wykorzystania OZE w końcowym zużyciu energii do 2020 r....