Wiek XIX nazwano „erą pary i elektryczności“, a XX „stuleciem ropy naftowej i gazu ziemnego“. Coraz więcej ludzi skłania się jednak ku temu, że wkraczamy w okres, gdy dominować będą odnawialne źródła energii. Stanie się tak ze względu na wyczerpywanie światowych zasobów i pogarszanie stanu środowiska naturalnego oraz zmiany klimatyczne¹.

Przemiany w rolnictwie europejskim
Postawi to producentów rolnych w nowej dla nich sytuacji. Produkcja biomasy na cele energetyczne i jako surowca dla przemysłu chemicznego będzie dla nich wielką szansą. Z drugiej strony poddani zostaną presji konkurencyjnej potentatów sektora paliwowego, energetycznego i chemicznego. Jest oczywiste, że rolnictwo rodzinne nie wytrzyma takiej presji bez wsparcia ze strony państwa. Wskazuje na to sposób w jaki kształtuje się polityka w stosunku do wsi i rolnictwa na przestrzeni ostatnich 100 lat.
W interesujący sposób przedstawił ten proces profesor Rakat Gajsin, prorektor Baszkirskiego Uniwersytetu Rolniczego w Ufie (Rosja)². Zdaniem autora cytowanej publikacji rodzaj i zakres wsparcia udzielanego rolnictwu przez państwa zależy od wzajemnych relacji pomiędzy podażą i popytem.
Przez stulecia rynkowa podaż żywności w Europie utrzymywała się na niezmiernie niskim poziomie. Niski też był rynkowy popyt na nią. Większa część ludności naszego kontynentu zajmowała się wówczas rolnictwem i produkowała głównie na potrzeby własne. Niska wydajność pra...