Gdańska Akademia Bankowa (GAB), działająca przy Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową, rozpoczęła cykl corocznych spotkań przedstawicieli firm i instytucji związanych z energetyką nt. finansowania i inwestycji w odnawialne źródła energii. Zapoczątkowało go seminarium „Energy Finance 2006 – Odnawialne Źródła Energii”, które odbyło się 28 kwietnia br. w Warszawie Wzięli w nim udział przedstawiciele zarządów firm energetycznych, stowarzyszeń skupiających producentów i dystrybutorów energii, fundacji i agencji pozarządowych zajmujących się problematyką OZE, a także agend rządowych i regulatorów rynku.
Jako pierwszy głos zabrał Zbigniew Kamieński, dyrektor Departamentu Energetyki MG, który podkreślał znaczenie rozwoju inwestycji dla wypełnienia zobowiązań Polski wynikających z dyrektyw UE dotyczących OZE. Oprócz zagadnień ogólnych, takich jak zmiany strukturalne w przedsiębiorstwach energetycznych czy problemy funkcjonowania OZE w Polsce (Barbara Puto i Leszek Nowak, KE Energa) oraz cele UE do 2010 r. w zakresie udziału OZE w produkcji energii elektrycznej i udziału biopaliw w transporcie (Edmund Wach, BAPE), poruszono także istotne dla inwestorów kwestie ryzyka inwestycji w OZE na przykładzie małych elektrowni wodnych (Bogusław Kuba Puchowski, TR MEW). Szczególną uwagę zwrócił on na bariery formalnoprawne przy inwestycjach w MEW oraz na charakterystykę procesu inwestycyjnego w MEW.
Seminarium było doskonałą okazją do prezentacji stanu faktycznego oraz perspektyw rozwoju OZE w kontekście roli samorządów i instytucji finansowych w pozyskiwaniu inwestorów i finansowaniu inwestycji. Przedstawicie Nordea Bank Polska, Banku Inicjatyw Społeczo-Ekonomicznych i Banku Ochrony Środowiska zaprezentowali swoje doświadczenia, możliwości i perspektywy finansowanie inwestycji w OZE.
Nie mniej istotną od wsparcia instytucji finansowych kwestią jest finansowanie ww. inwestycji w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. – Słaba absorpcja środków unijnych na inwestycje w OZE oraz niska aktywność na polu partnerstwa publiczno-prywatnego na szczeblu regionalnym i lokalnym to kolejne bariery w rozwoju zielonej energii – powiedział Grzegorz Wiśniewski, prezes EC BREC IEO.
Seminarium podsumował Wojciech Adamczyk ze Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, który stwierdził, że zgodnie z indykatywnym celem wynikającym z dyrektywy 2001/77/WE, dotyczącej promocji energii z OZE, udział energii elektrycznej z takich źródeł powinien osiągnąć 7,5% w łącznym zużyciu energii elektrycznej brutto w kraju do 2010 r. Na stopień wykorzystania odnawialnych zasobów istotny wpływ ma dostęp do technologii, możliwości finansowe państwa, świadomość ekologiczna społeczeństwa, warunki formalnoprawne oraz priorytety w polityce gospodarczej.
Liczne grono gości oraz życzliwe przyjęcie formuły spotkania przez wszystkich uczestników utwierdziło zespół GAB w przekonaniu o potrzebie tego typu imprez.
(wm)