Jeden z podstawowych elementów istniejących i nowo projektowanych systemów wodociągowych stanowi zbiornik magazynowo-wyrównawczy. Rozmaitość możliwości zastosowań i funkcji zbiorników wodociągowych jest znaczna, a w procesie projektowania zasadniczym problemem okazuje się określenie optymalnej pojemności i usytuowania zbiornika.
 
Pojemność obiektu musi umożliwiać właściwe działanie całego systemu w warunkach znaczącej zmienności rozbiorów występujących w typowych rozwiązaniach. Lokalizacja i usytuowanie pionowe musi zapewniać niskie koszty inwestycyjne, wykonania obiektu, ale równocześnie umożliwiać prawidłową współpracę wszystkich elementów systemu.

Projektowanie pojemności zbiorników sieciowych

Pojemność zbiorników sieciowych określana jest poprzez bilansowanie dopływów i odpływów wody w zadanym przedziale czasu. W przypadku zbiorników sieciowych pojemność wynika z porównania dopływów do zbiornika (stałych lub zmiennych w czasie) ze zmiennymi w czasie rozbiorami wody przez miasto.

Najczęściej wskazuje się na trzy metody obliczeń: jedną analityczną oraz dwie graficzne1. Podstawową wadą tych metod jest założenie jednolitego, bardzo ustabilizowanego harmonogramu pracy pompowni. Przyjęcie stałej wydajności pomp jest na tyle poważnym uproszczeniem, że o możliwości zrealizowania takieg...