Termiczne przekształcanie odpadów

Zorganizowana przez firmę Abrys III Międzynarodowa Konferencja „Termiczne przekształcanie odpadów – za i przeciw”, która odbywała się w Poznaniu w dniach 18-19 października br., poświęcona była etapowi poprzedzającemu decyzję o budowie takiej instalacji. Dwie poprzednie konferencje udowodniły, że nowoczesne spalarnie stanowią współcześnie nieodłączny element systemów gospodarki odpadami komunalnymi oraz są w pełni bezpieczne dla środowiska i zdrowia mieszkańców.


Obecnie stało się już jasne, że wypełnienie zapisanych w Traktacie Akcesyjnym i w krajowych programach wymagań, szczególnie dotyczących redukcji odpadów ulegających biodegradacji, nie będzie możliwe bez udziału instalacji termicznego przekształcania odpadów. Krajowy Plan Gospodarki Odpadami przewiduje do 2010 r. budowę 10 spalarni, dlatego tak ważne jest rozpoczęcie działań poprzedzających proces ich budowy. – Tymczasem w kraju brakuje zarówno strategii budowy tych obiektów, jak i politycznego wsparcia – podkreślał na konferencji dr inż. Tadeusz Pająk z AGH w Krakowie. Pewne jest już bowiem, że do 2010 r. nie powstanie w Polsce ani jedna instalacja termicznego przekształcania odpadów. Cykl inwestycyjny i etap ich budowy jest zdecydowanie dłuższy niż pozostające cztery lata.
W kraju trzy miasta biorą obecnie udział w rywalizacji, kto pierwszy wybuduje spalarnię odpadów. Są to Kraków, Poznań i Warszawa.

Plany prze...