„Europejskie Nagrody Biznes dla Środowiska” (European Business Awards for the Environment) zostały ustanowione w 1987 r. przez Komisję Europejską. Przyznawane są co dwa lata firmom, które prowadzą swoją politykę i działania oraz tworzą produkty zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Poprzez taką strategię funkcjonowania, przedsiębiorstwa te pomagają osiągnąć rozwój gospodarczy i społeczny bez szkody dla środowiska. Tym samym zyskują przewagę konkurencyjną na rynku. Dzięki „Europejskim Nagrodom Biznes dla Środowiska” wyróżnione firmy mają szansę zaistnieć i zdobyć uznanie na międzynarodowej arenie.

Udział w konkursie to niepowtarzalna możliwość wykorzystania działań proekologicznych firmy i uczynienia z nich jednego z głównych atutów na rynku unijnym. To także korzyści związane z pozyskaniem nowych międzynarodowych partnerów biznesowych, zwiększenie rozpoznawalności firmy i zaufania do marki oraz możliwość wejścia na nowe rynki. Co więcej, firmy, które wdrażają ekologiczne rozwiązania, stają się wzorem dla całej branży, przyczyniając się do wypracowania nowego standardu – powiedział Rafał Serafin, dyrektor Fundacji Partnerstwo dla Środowiska oraz dyrektor ds. Rozwoju w International Business Leaders Forum.
„Europejskie Nagrody Biznes dla Środowiska” wręczane są w czterech kategoriach.
 
Głównym kryterium oceny jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju.
  • zarządzanie – wizja strategiczna i system zarządzania firmy uwzględniający społeczną odpowiedzialność biznesu,
  • produkt – nowe produkty albo związane z nim usługi, które w sposób zdecydowany wpływają na zrównoważony rozwój,
  • proces – zaprojektowanie i zastosowanie nowej technologii produkcyjnej przyczyniającej się do zrównoważonego rozwoju,
  • współpraca międzynarodowa – współpraca przynajmniej dwóch organizacji wywodzących się z różnych sektorów, z których jedna pochodzi z krajów rozwijających się lub starających się o członkostwo w Unii Europejskiej.
Aby przedsiębiorstwo mogło zostać laureatem „Europejskich Nagród Biznes dla Środowiska” w kategorii zarządzanie, powinno m.in. odznaczać się zaangażowaniem w zakresie zgodności misji i polityki w ramach zrównoważonego rozwoju. Kwestie środowiskowe i społeczne obok finansowych winny być głównym kierunkiem w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Ważne jest ponadto, aby pracownicy mieli świadomość społecznej odpowiedzialności biznesu. Należy też nieustannie udoskonalać wyniki w obszarach środowiskowych i społecznych.
Podmioty, których produkty, usługi m.in. mają charakter innowacyjny oraz mogą przynieść korzyść środowiskową na każdym etapie ich cyklu życia, mogą ubiegać się o wyróżnienie w kategorii produkt. Ważnym jej elementem jest również kryterium korzyści społecznej (produkt/usługa m.in. odpowiada potrzebom konsumenta) i ekonomicznej (nowe produkty/usługi powinny być ekonomicznie wykonalne).
„Europejskie Nagrody Biznes dla Środowiska” dają też przedsiębiorstwom szanse na zgłoszenie się do udziału w kategorii proces. Tutaj brane są pod uwagę takie kryteria, jak m.in. innowacyjność technologiczna, rzetelna i klarowna analiza korzyści, które wynikają z zastosowania nowego rozwiązania. Istotne jest ponadto ekonomiczne uzasadnienie stosowania nowej technologii oraz możliwość powielenia pomysłu – przedsiębiorstwo powinno wykazywać gotowość do dzielenia się posiadaną wiedzą w tym zakresie.
W ramach konkursu firmy mogą ubiegać się o nagrodę w kategorii współpraca międzynarodowa. Tutaj istotnym kryterium jest m.in. jasno sformułowany cel kooperacji oraz przewidywany wkład współpracy w zakresie aspektów społecznych, środowiskowych i ekonomicznych zrównoważonego rozwoju. Bardzo ważne są również korzyści wynikające z partnerstwa, które winny mieć wymierny i trwały charakter. Ponadto w tej kategorii jest brana pod uwagę równość praw kooperantów, synergia (korzyści powinny być sprawniej i skuteczniej osiągane) oraz gotowość partnerów do dzielenia się innowacyjnymi aspektami partnerstwa w innych okolicznościach lub z innymi podmiotami.
Polskie firmy, które chcą się ubiegać o nagrodę „Europejskie Nagrody Biznes dla Środowiska”, muszą otrzymać nagrodę ogólnopolskiego konkursu „Czysty Biznes”, który jest organizowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Patronat nad polskimi eliminacjami objęli ministrowie resortu środowiska, gospodarki oraz rozwoju regionalnego. W unijnym konkursie mogą również startować laureaci konkursu Lider Polskiej Ekologii (edycja 2008 i 2009), realizowanego pod patronatem Ministra Środowiska.
Koordynatorem konkursu „Biznes dla Środowiska” w Polsce jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Przy projekcie organizacja ta współpracuje z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Laureatami ostatniej krajowej edycji konkursu w 2007 r. zostały firmy: HMS (obecnie Staco Polska), Leśny Bank Genów Kostrzyca oraz Biuro Projektów Koksoprojekt.
Więcej informacji o konkursie oraz formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie www.euro-eko-nagrody.pl
 

Agata Szymańska