W Filharmonii Narodowej w Warszawie 9 listopada br. już po raz 12. zostały przyznane nagrody w Konkursie Ministra Środowiska „Lider Polskiej Ekologii”. Wydarzenie to objął honorowym patronatem Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” jest przyznawany w kategoriach: „Jednostka samorządu terytorialnego”, „Przedsiębiorstwo” oraz „Wyrób”. Założeniem Konkursu jest honorowanie oraz promowanie jednostek, które przyjęły zasadę zrównoważonego rozwoju za podstawę swej działalności.
Zadaniem nagrody „Lider Polskiej Ekologii” jest upowszechnianie pozytywnych wzorców i metod osiągania sukcesów gospodarczych dzięki działaniom na rzecz ochrony środowiska. Podstawowymi kryteriami oceny przedsięwzięć podmiotów ubiegających się o tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” są wysoki efekt ekologiczny i społeczny oraz efektywność ekonomiczna. Dodatkowo ocenie podlega zarządzanie środowiskiem, działania mające na celu edukację ekologiczną, współpraca ze społeczeństwem oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników w zakresie ochrony środowiska. Nad przebiegiem Konkursu czuwa Rada Programowa, którą tworzą desygnowani przedstawiciele jednostek planujących, wdrażających, kontrolujących, koordynujących oraz promujących działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju naszego kraju.
W trakcie Gali Konkursu prof. Maciej Nowicki,Minister Środowiska, powiedział: „Zadaniem Konkursu jest wyławianie i nagradzanie najciekawszych i najbardziej innowacyjnych inicjatyw”. Jego zdaniem,mamy coraz więcej firm, których nie musimy się wstydzić. Wiele z naszych przedsiębiorstw prezentuje poziom europejski i światowy.
W liście do uczestników gali Prezydent RP, Lech Kaczyński, napisał: „Z zadowoleniem obserwuję, że przybywa w naszym kraju samorządów i przedsiębiorstw, które zainteresowane są ochroną przyrody poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń, oszczędność energii, zmniejszanie zużycia naturalnych surowców oraz wykorzystywanie energii odnawialnej. Konkurs odgrywa istotną rolę edukacyjną poprzez upowszechnianie nowoczesnych i efektywnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, przyjaznych dla natury”.
W podkategorii „Przedsiębiorstwo produkcyjne” tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” otrzymałyPGE Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów z Rogowca (woj. łódzkie) za projekt pn. „Rekultywacja terenów pogórniczych w PGE KWB Bełchatów” oraz Zakłady Azotowe z Tarnowa-Mościc (woj. małopolskie) za „Projekt wspólnych wdrożeń na instalacji kwasu azotowego dwuciśnieniowego”. Z kolei laureatem Konkursu w podkategorii „Przedsiębiorstwo usługowe” zostało Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji z Jastrzębia Zdroju (woj. śląskie) za „Ochronę ekosystemów wodnych i lądowych w rejonach górniczych”.
Nagrodę „Lidera Polskiej Ekologii” w podkategorii „Produkty” otrzymała m.in. firma PPH UTEX z Rybnika (woj. śląskie) za „Hydrauliczne spoiwo drogowe Solitex i spoiwo do ulepszania gruntów Solitex”, a w podkategorii „Technologie” – Instytut Tele- i Radiotechniczny z Warszawy (woj. mazowieckie) za „Wdrożenie bezpiecznych dla środowiska technologii materiałów i wyrobów w elektronice”. Natomiast w podkategorii „Urządzenia” „Ekologiczna przemysłowa myjka tunelowa PMPSCH 500T” przyniosła tytuł Lidera spółce EKO-PIL Remigiusz Pilas z miejscowości Różyny (woj. pomorskie).
W trakcie Gali wręczono również wyróżnienia. W podkategorii „Przedsiębiorstwo usługowe” otrzymały je firmy z Wielkopolski. Doceniono PPH Ubój i Przetwórstwo Indyka – Joanna Giżewska z Rawicza za „Proekologiczne przedsięwzięcia na rzecz ochrony środowiska” w swoim zakładzie, firmę PROMAX Z. Fórmanek-Okrój z Ostrowa Wlkp. za „Wykorzystanie w działalności firmy wszystkich źródeł energii odnawialnej” oraz PROTE – Technologie dla Środowiska z Poznania za „Rekultywację środowiska naturalnego”.
Gratulujemy wszystkim laureatom oraz wyróżnionym. Więcej informacji o Konkursie można znaleźć na stronie internetowej www.liderpolskiejekologii.pl.
 

Agata Szymańska