Czy rośliny mogą być dla nas groźne? Wydawałoby się, że nikogo nie trzeba już przekonywać, iż ich obecność przynosi nam wiele korzyści. A jednak spotykamy się z często powtarzanymi stereotypami, które wywołują strach i zniechęcają do sadzenia nie tylko niektórych gatunków, ale też całych grup roślin. Boimy się o zdrowie, o stan budynków, o kondycję otaczającej nas przyrody. Warto dociekać prawdy, by potwierdzić zarzuty lub je zdementować. Warto też zwracać uwagę na przyczyny naszych kłopotów z niektórymi roślinami.

Groźne pnącza?

Sadzenie pnączy przy ścianach budynków często wywołuje protesty lokatorów, którzy są przekonani, że spowodują one zawilgocenie ścian, a oprócz tego zniszczą elewację. Nic bardziej mylnego. To silne nagrzewanie elewacji podczas upałów, skoki temperatury i zalewanie wodą deszczową sprzyjają ich niszczeniu. Natomiast dobrze wykonanej elewacji i prawidłowym spoinom między cegłami pnącza nie tylko nie zagrażają, ale chronią ją. Badania przeprowadzone na Wydziale Architektury Krajobrazu warszawskiej SGGW dowiodły, że pnącza blaszkami liści osłaniają ściany przed deszczem i zbyt silnym nagrzewaniem przez słońce, w zimie zapobiegają utracie ciepła i wyziębianiu przez wiatry (zwłaszcza jeśli są zimozielone i porastają ściany północne). W kontekście ochrony budynków ważną zaletą pnączy jest intensywne pobieranie wody z gleby (im większy egzemplarz tym więcej jej potrzebuje), co sprawia, że osuszają grunt wokół budynku.

...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?