Farmy wiatrowe w KSE
Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2030 r., w celu wypełnienia zobowiązań nałożonych na nasz kraj przez Unię Europejską, konieczne jest przyłączenie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego KSE farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 6600 MW w 2020 r. i zwiększenie tej ilości do ok. 8000 MW w 2030 r. W ocenie PSE, biorąc pod uwagę m.in. zaplanowaną rozbudowę sieci elektroenergetycznej, przyłączenie takich ilości źródeł wiatrowych w Polsce jest możliwe bez pogorszenia warunków pracy krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE).
Obecnie w KSE pracują farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 2680 MW, zawarto umowy o przyłączenie farm wiatrowych o mocy ok. 15 000 MW, a w przypadku kolejnych ponad
6000 MW wydano warunki przyłączenia, w tym ok. 2200 MW dotyczy morskich farm wiatrowych. Należy przy tym podkreślić, że wg dostępnych szacunków tylko niektóre z tych projektów są obecnie realizowane.
Przytoczone wielkości planowanych inwestycji w wytwarzanie energii odnawialnej z wiatru pozwalają przypuszczać, że nawet w przypadku niezbudowania części farm wiatrowych możliwe jest sprostanie celom Polityki Energetycznej Polski i zapewnienie wymaganego udziału energii odnawialnej w zużyciu energii ogółem.
Harmonogram przyłączeń
W tym konte...