Finansowania po 2013 r. – strategie unijne i krajowe
Kończący się okres programowania 2007-2013 nie daje zbyt wielu szans na dofinansowanie unijne lub krajowe, ale warto już teraz pomyśleć o przygotowaniu planowanych inwestycji do przyszłych konkursów dotacyjnych.
Inwestycje w sektorze energetyki są w szczególny sposób narażone na ryzyko, głównie
z uwagi na poniesienie znacznych nakładów inwestycyjnych w fazie budowy, a maksymalne korzyści wynikające z eksploatacji instalacji są znacznie rozłożone w czasie. Zrealizowanie projektu inwestycyjnego związane jest przede wszystkim ze złożonym procesem projektowania, jak również długotrwałymi procedurami administracyjnymi ? chodzi m.in. o uzyskanie pozwolenia na budowę i pozytywnej oceny projektu w zakresie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Faza eksploatacji takich instalacji jest również obarczona szeregiem czynników, powodujących możliwość wystąpienia ryzyka poprzez obniżenie efektywności zamierzenia czy też niepowodzenia projektu jako całości. Rozwój branży będzie determinowała struktura kosztów inwestycyjnych. Możliwość pozyskania dodatkowego wsparcia w postaci dotacji czy pożyczki preferencyjnej zdecydowanie poprawia rentowność nowych inwestycji.
Obecnie na szczeblu ministerialnym trwają prace nad kształtem polityki finansowej, wspierającej branżę energetyczną, w tym OZE, w ramach nowego okresu programowania 2014-2020. Przykładowo w przypadku tworzenia regionalnych programów operacyjnych Ministerstwo Rozwoju Regio...