Finansowanie inwestycji sektora wodociągowo-kanalizacyjnego a PPP
Pomimo potencjału w zakresie lepszej realizacji usług dla mieszkańców, partnerstwo publiczno-prywatne nie jest dostatecznie wykorzystywanym instrumentem przy finansowaniu inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych.
Mimo znaczących nakładów inwestycyjnych w sektorze wodno-ściekowym, nie wszystkie potrzeby zostały zaspokojone. Wynika to m.in. z konieczności spełnienia warunków traktatu akcesyjnego oraz wdrożenia unijnych dyrektyw: wodnej i ściekowej. Zgodnie z (KPOŚK), w latach 2015-2021 planuje się realizację inwestycji za blisko 29,9 mld zł.
Przedsięwzięcia w sektorze wod-kan są z natury bardzo kosztowne, niemniej w fazie operacyjnej zapewniają stabilny strumień przychodów z tytułu dostaw wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków. Generalnie dobrze zaprojektowane pod względem technologicznym, uwzględniające rzeczywiste zapotrzebowania i przyszłe zmiany popytu przedsięwzięcia, nie mają dużych problemów z pozyskaniem środków finansowych na realizację.
Dotychczas w tym sektorze znaczna część inwestycji była finansowana z udziałem funduszy unijnych. Również w bieżącej perspektywie finansowej na inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej przeznaczono blisko 10 mld zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz regionalnych programów operacyjnych.
Nie dla wszystkich przedsięwzięć inwestycyjnych będzie można pozyskać dofinansowanie z funduszy unijnych. W efekcie pojawi się konieczność sfinansow...