Foresight w rozwoju turystyki w gminie Cz. I
Koncepcja foresight (ang. przewidywanie), zwłaszcza w Unii Europejskiej, jest bardzo wszechstronnie poruszanym i aktualnym tematem ? na poziomie zarówno międzynarodowym, jak i regionalnym. W ciągu ostatnich dziesięcioleci koncepcja znacznie ewoluowała i zdecydowanie różni się od pierwszych prób prognozowania. To stopniowe przekształcanie jest niewątpliwie integralną częścią zmian zachodzących w europejskim kapitalizmie, ponieważ foresight jest możliwy tylko w warunkach oferowanych przez gospodarkę rynkową.
W ramach procesu foresightu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają na powodzenie przedsięwzięcia: strukturę systemu, kontekst konkurencyjny, w którym funkcjonują samorządy, regiony i firmy, rodzaj wewnętrznej organizacji, innowacje oraz role samorządów i praktyk biznesowych. Po wprowadzeniu demokracji i samorządności w Polsce pojawiło się pytanie o możliwość skutecznego zarządzania zasobami na trzech poziomach podziału terytorialnego kraju. Dlatego ważne stają się metody, które uchronią przed błędami i niewłaściwym planowaniem rozwoju. Właśnie jedną z takich metod jest foresight.
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości, jakie daje zastosowanie procesu foresightu w kształtowaniu i rozwoju turystyki w Polsce. Zwrócono uwagę na cechy szczególne tej metody, które mogą mieć zastosowanie w kształtowaniu turystyki na poziomie lokalnym. Stwarza to wyjątkową szansę na wykorzystanie technik badawczych i modeli, które uwzględniają potrze...