Gala pełna kontrastów i kolorów
Tradycyjnie bardzo uroczysta, a jednak inna niż dotychczasowe. Mowa o tegorocznej Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON. Zdominowały ją kontrasty ? podniosły nastrój związany z wręczaniem prestiżowych nagród i tytułów zestawiono z parą konferansjerów, którzy w humorystyczny sposób poprowadzili cały wieczór. Delikatne światła, które zmieniały się jak w kalejdoskopie, ?otulając? scenę podczas ogłaszania kolejnych finalistów w różnego rodzaju konkursach, kontrastowały z ostrymi barwami, które miały oddać atmosferę iście energetycznego koncertu zaserwowanego na zakończenie Gali. Najpierw jednak przybyli na uroczystość goście mogli się przekonać, że aktywna działalność na rzecz ochrony środowiska jest zauważana i doceniana. Widocznym tego znakiem były wręczone podczas Gali wyróżnienia.
Primum non nocere ? tak w skrócie można opisać ideę przyświecającą przedsiębiorstwom, które w sposób wyjątkowy minimalizują swój negatywny wpływ na środowisko. Wyłonienie firm, które ze szczególnym zaangażowaniem realizowały inicjatywy związane z ochroną środowiska jest nie lada wyzwaniem. Podjęła się tego redakcja serwisu ecomanager.pl, po raz trzeci organizując Konkurs ?Ekoodpowiedzialni w biznesie?. Ogłoszenie laureatów tej inicjatywy odbyło się właśnie podczas Gali ENVICON-u. Stąd też na scenę wkroczył Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, oraz Dariusz Topczewski, wiceprezes Zarządu firmy JARS ? fundatora statuetek, którzy ogłosili zdobywcę tytułu ?Ekoodpowiedzialny w biznesie?. Przypadł on w udziale firmie Dolina Nidy. Przy dźwięku fanfar dyplom i statuetkę odebrali Jacek Koźlecki i Janusz Kuźnia, prezes i wiceprezes spółki. Nagrodzeni znaleźli się w doborowym towarzystwie, na scenie bowiem pojawili się również przedstawiciele wyróżnionych w tym Konkursie firm: Zakładów Farmaceutycznych POLPHARMA, EDF Polska oraz Kompanii Węglowej (fot. 1).
Następny punkt wieczoru dedykowany był tym organizacjom, które w 2013 r. uzyskały wpis do rejestru krajowego systemu ekozarządzania i audytu ? EMAS. Do grona firm prowadzących swoją działalność w myśl idei zrównoważonego rozwoju dołączyło w tym roku aż sześć organizacji: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, spółka ALBA Południe Polska, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, Zakład Utylizacji Odpadów z Gorzowa Wielkopolskiego, firma LABTAR z Tarnowa Opolskiego oraz Elektrownia Łagisza, oddział firmy TAURON Wytwarzanie. Uroczystego wręczenia certyfikatów dokonali Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wraz z Magdaleną Dutką, prezes Zarządu spółki Abrys, redaktor naczelną ?Przeglądu Komunalnego? (fot. 2).
Gdy ucichły fanfary, a scenę otulił ciepły, pomarańczowy kolor, nadszedł czas na przyznanie kolejnego prestiżowego tytułu ? Promotora Energetyki Odnawialnej. Redakcja miesięcznika ?Czysta Energia? od 2004 r. honoruje tym tytułem osoby lub instytucje, które propagują postawy mające wpływ na rozwój energetyki odnawialnej. Nie inaczej było w tym roku. Zaszczyt ogłoszenia nazwiska zdobywcy tytułu Promotora przypadł w udziale Urszuli Wojciechowskiej, redaktor naczelnej ?Czystej Energii?. Tegorocznym laureatem jest Michał Ćwil, który od 10 lat aktywnie promuje w Polsce odnawialne źródła energii. Statuetkę Promotora Energetyki Odnawialnej wręczył Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego (fot. 3).
Ponowna zmiana barw na scenie dała sygnał do uroczystego wręczenia czterech Pucharów Recyklingu, przyznawanych w Konkursie ?Przeglądu Komunalnego?. To już XIV edycja tej inicjatywy, ale edycja wyjątkowa, bowiem odbywająca się w dobie ?rewolucji odpadowej?. Fundatorem pierwszego Pucharu Recyklingu był Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Trafił on do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania z Torunia. Profesor Maciej Nowicki, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Funduszu, oraz M. Dutka zaprosili na scenę przedstawiciela tej firmy ? prezesa Piotra Rozwadowskiego. Otrzymał on nie tylko Puchar, ale również symboliczny talon o wartości 10 tys. zł (nagrody pieniężne tej wysokości otrzymali od NFOŚiGW wszyscy laureaci Pucharów Recyklingu) ? fot. 4.
Kolejny Puchar, którego sponsorem był Związek Miast Polskich, wręczył Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, a nagrodę, przyznaną Zakładowi Oczyszczania i Gospodarki Odpadami ?MZO? w Ostrowie Wielkopolskim, odebrał prezes tej spółki ? Andrzej Strykowski (fot. 5).
W świetle reflektorów znalazł się następnie przedstawiciel Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu ? zdobywcy następnego Pucharu. Nagrodę ufundowaną przez Polską Izbę Ekologii (PIE) z rąk Grzegorza Pasieki, prezesa Zarządu PIE i Czesława Śleziaka, przewodniczącego Rady PIE odebrał Władysław Bakalarz, prezes bolesławieckiej spółki (fot. 6).
Wreszcie nadszedł czas na wręczenie ostatniego Pucharu Recyklingu ? od Banku Ochrony Środowiska. Dłoń laureatowi tej nagrody ? Markowi Wróblewskiemu, prezesowi Zakładu Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wielkopolskim ? uścisnął Krzysztof Telega, wiceprezes BOŚ-u (fot. 7).
Z Konkursem ?Przeglądu Komunalnego? o Puchar Recyklingu nieodłącznie wiąże się tytuł Tygrysa Recyklingu. Jego przyznanie stanowi potwierdzenie wyjątkowych wyników w zakresie selektywnej zbiórki odpadów na przestrzeni kilku lat oraz systematycznej pracy w tym zakresie. Co ciekawe, po raz pierwszy zdecydowano o przyznaniu dwóch Tygrysów Recyklingu. Zwycięzców ogłosiła Magdalena Dutka, która z nieskrywaną radością zaprosiła na scenę szefów spółek ? zdobywców tych tytułów: Mariana Wojtkowskiego z Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu oraz Stanisława Żołyniaka z Miejskiego Zakładu Komunalnego w Leżajsku. Oprócz statuetek zostali oni uhonorowani symbolicznymi czekami o wartości 20 tys. zł, ufundowanymi przez NFOŚiGW (przekazał je prof. Maciej Nowicki) ? fot. 8.
Chwilę później salę zdominowały dwa kolory ? zielony i czerwony, a zebrani goście dowiedzieli się, kto został uznany Dyrektorem Roku 2012 Zakładu Oczyszczania Miasta. Nominacje, a następnie prestiżowy tytuł od lat przyznaje ?Przegląd Komunalny? we współpracy z Krajowym Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast (KFDZOM). Nic zatem dziwnego, że do Magdaleny Dutki dołączył Wojciech Janka, prezes KFDZOM. Towarzyszył im również Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Scenę zdominowali zatem szefowie firm związanych z gospodarką odpadami, nominowani do tytułu Dyrektora Roku: uhonorowany chwilę wcześniej Pucherm Recyklingu Władysław Bakalarz, Wojciech Byśkiniewicz z warszawskiej firmy BYŚ, Krzysztof Jatczak z Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO SERWIS w Kutnie, oraz zdobywca tytułu ?Tygrysa Recyklingu? Marian Wojtkowski (wśród nominowanych znalazł się również Juliusz Sieczkowski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie zabrakło go jednak na wieczornej uroczystości). O tym, że to M. Wojtkowski został Dyrektorem Roku 2012, zebrani na Gali goście dowiedzieli się z ust szefa KFDZOM (fot. 9).
? Bardzo dziękuję! To wielki zaszczyt, zwłaszcza dla osoby, która w ogóle nie spodziewała się takiej nagrody. Uważam, że jest to nagroda nie tylko dla mnie, ale też dla moich kolegów, z którymi od lat współpracuję. Im chcę przede wszystkim podziękować ? rozpoczął swoją przemowę dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, prof. w Katedrze Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, tegoroczny laureat Nagrody Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki (fot. 10). Ogłoszenia zdobywcy tego prestiżowego wyróżnienia podjął się prof. Maciej Nowicki, pierwszy laureat tej Nagrody, która jest wręczana już od 11 lat. Ta ustanowiona przez redakcję miesięcznika ?Przegląd Komunalny? nagroda ma na celu honorowanie osób, które aktywnie działają na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Przemówienie Z. Karaczuna zakończyło oficjalną część tego uroczystego wieczoru, a kolejne kilkadziesiąt minut zdominował koncert zespołu Electric Light Orchestra Classic ? Phil Bates. Po występie goście mogli oddać się rozmowom podczas bankietu, tym razem przy nieco spokojniejszych dźwiękach muzyki zespołu jazzowego Projekt Niebo.
Katarzyna Terek