Gatunki spotykane w miastach
Płazy to organizmy pospolite, często o olbrzymim potencjale rozrodczym. Dlatego też występują powszechnie na terenach zurbanizowanych w całej Polsce. Warunkiem ich obecności jest dostępność siedlisk, które zapewniają im niezbędne do życia minimum.
Kluczowym czynnikiem warunkującym życie płazów w mieście jest odpowiedni zbiornik rozrodczy, w przyjaznym otoczeniu ? zapewniającym pokarm i kryjówki. Liczba gatunków występujących w granicach miast zazwyczaj nie odbiega znacząco od obszarów je otaczających. Średnia liczba gatunków to 11 na miasto. Jednak w większości przypadków płazom w obszarach zurbanizowanych żyje się trudno. Populacje są od siebie izolowane, zazwyczaj związane z terenami zieleni, dolinami cieków wodnych, obszarami podmokłymi lub terenami ruderalnymi. Nieliczne gatunki możemy odnaleźć w centrum, natomiast oddalając się w kierunku granic miasta, bogactwo gatunkowe zdecydowanie rośnie.
Ropucha zielona ? gatunek najbardziej synantropijny
Najbardziej synantropijnym gatunkiem jest ropucha zielona. Gatunek ten, mimo ochronnego ubarwienia, jest jednym z najatrakcyjniej ubarwionych płazów w Polsce. Na kremowym tle występują duże plamy w różnych odcieniach zieleni. Brodawki gruczołów jadowych w skórze mają ciemnoczerwony kolor. Ropuchy zielone lepiej radzą sobie w mieście z deficytem wody niż inne płazy. W przestrzeni miejskiej, gdzie mamy do czynienia z rozbudowanym systemem kanalizacji burzowej, wo...