Państwa członkowskie powinny w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji zalecenia wprowadzić podstawowe zasady do swoich porządków prawnych.

Zalecenie Komisji Europejskiej w sprawie podstawowych zasad rozpoznawania i wydobywania węglowodorów z zastosowaniem intensywnego szczelinowania hydraulicznego1 stanowi jeden z niewiążących unijnych aktów prawa pochodnego. Pomimo nieobligującego charakteru, państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny dostosować swoje ustawodawstwa do tego zalecenia, ponieważ przy braku podjęcia działań Komisja wyraźnie zastrzegła możliwość wystąpienia z inicjatywą legislacyjną, co z kolei może spowodować wydanie wiążącego już aktu prawnego (przykładowo w postaci dyrektywy).

Podstawowe zasady

W celu dostosowania polskich regulacji prawnych do zasad podstawowych wskazanych w zaleceniu konieczna byłaby szybka nowelizacja niektórych aktów prawnych. Największe zmiany dotyczyłyby Ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko2 (dalej: ustawa o.o.ś.). Konieczna byłaby również zmiana np. niektórych przepisów Ustawy z 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze3 (dalej: P.g.g.) oraz Ustawy z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne4 (dalej: P.w.).

Zmiany przepisów, które zostaną zaproponowane w niniejszym artykule, ...