Utylizacja gazu powstającego na składowiskach odpadów jest jednym ze sposobów zagospodarowania odpadów komunalnych, często stosowanym na Zachodzie oraz powoli wchodzącym do Polski.

Wbrew powszechnej opinii, składowiska odpadów komunalnych nie powinny być uznawane jedynie za miejsce przeznaczenia niewykorzystanych śmieci. W dobie polityki zachęcającej do zwiększonej produkcji zielonej energii oraz efektywnego gospodarowania odpadami komunalnymi składowiska należy postrzegać jako duże zbiorniki, służące fermentacji beztlenowej, produkujące znaczną ilość surowca energetycznego. Gaz składowiskowy ma podobny skład do biogazu rolniczego, jednak poza metanem może zawierać więcej toksycznych związków, których obecność wynika ze struktury odpadów.

Korzyści z utylizacji gazu

Odzyskiwanie i spalanie gazu wysypiskowego przyczynia się do redukcji emisji metanu do atmosfery, który jest 25-krotnie bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla1. Dodatkowo gaz wysypiskowy stanowi tani surowiec energetyczny, pozwalający na produkcję energii i ciepła w elektrowniach zlokalizowanych przy składowisku. Co więcej, gaz wysypiskowy może być oczyszczany i wzbogacany do standardu gazu ziemnego (uzyskuje się tzw. biometan z ok. 98-procentową zawartością metanu). Biometan może być używany jako paliwo do środków transportu bądź wprowadzany do sieci ciepłowniczej i wykorzystywany w systemach grzewczych. Dodatkowo odzyskiwanie i wykor...