Energia elektryczna pozyskana z energii z wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, bowiem wytworzenie energii nie wiąże się ze spalaniem żadnego paliwa.

Zespoły elektrowni wiatrowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą nazywane są farmami wiatrowymi lub parkami wiatrowymi (czasem też siłowniami wiatrowymi). W praktyce elektrownie wiatrowe są klasyfikowane z uwzględnieniem zastosowania (przydomowe lub przemysłowe), a także mocy (mikro, małe i duże) oraz lokalizacji (lądowe i morskie). Mikroelektrownie wiatrowe cechuje moc do 100 W. Małe elektrownie osiągają moc od 100 W do 50 kW, natomiast duże wytwarzają moc przekraczającą 50 kW. Na potrzeby gospodarstw domowych i małych firm zastosowanie znajdują mikro- i małe elektrownie. Z kolei duże elektrownie przemysłowe są przystosowane do sprzedaży energii.

Jak to działa

W momencie, gdy wiatr trafia na opór w postaci łopatki rotoru, jego energia kinetyczna jest zamieniana na pracę mechaniczną, czyli na ruch obrotowy wirnika. Istotną rolę odgrywa wał i przekładnia przekazująca energię do generatora, który energię mechaniczną przekształca w energię elektryczną. Typowy system zasilania bazuje na turbinie wiatrowej, akumulatorach oraz inwerterze. Bardzo często alternatywne źródła zasilania uzupełnione są systemami fotowoltaicznymi. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zasilania uwzględnia się dodatkowe kontrolery ładowania. Mają one na celu bezpieczne i wydajne ładowani...