Znaczenie polityki energetycznej dla Unii Europejskiej podkreśla m.in. import ok. 55% źródeł energii i jego przewidywany wzrost do 70% w 2030 r.

Ponadto emisja gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powietrza nie tylko ociepla klimat, ale przyczynia się do przedwczesnej śmierci ok. 70 000 ludzi w UE. Dane te były podstawą powstania tzw. The Energy Roadmap 2050. Wytyczne zakładają zwiększenie udziału OZE do 50% oraz zmniejszenie emisji o 85% w 2050. Propozycje te zostały zawetowane przez Polskę już dwukrotnie.

Polska polityka

Polska polityka energetyczna znajduje się w tej chwili na rozdrożu, więc niemieckie bogate doświadczenie i koncepcje dotyczące realizacji Roadmap, należy u nas rozpowszechniać i oceniać pod kątem przydatności dla Polski. Kilkanaście lat temu w Niemczech uchwalono i skutecznie wdrożono ustawę o energii odnawialnej tzw. Erneubare Energien Gesetz (EEG). Pozwoliło to gospodarce Niemiec wygenerować w 2011 r. 11,4 mld euro, a dodatkowe zatrudnienie znalazło ok. 450  000 osób. Na podstawie tych wyników opublikowano kilka badań studyjnych dotyczących możliwości przejścia gospodarki Niemiec na energię odnawialną.

Spośród opracowań wyróżnia się raport Niemieckiej Rady ds. Środowiska (Sachverständigenrat für Umweltfragen, dalej SRU). Rada ta składa się z siedmiu osób, powołanych przez rząd federalny na wniosek Ministerstwa Środowiska1. Działa ona jako ciało niezależ...