Chcąc uruchomić biogazownię rolniczą, inwestorzy w Polsce muszą się zmierzyć z postępowaniem administracyjnym w sprawie wydania dla przedsięwzięcia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (o.o.ś.).

O tym, czy inwestor będzie zobligowany do opracowania raportu o.o.ś., decyduje organ prowadzący postępowanie, po zasięgnięciu opinii regionalnego dyrektora ochrony środowiska oraz powiatowego lub wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Opinie te wydawane są na podstawie informacji zawartych w przedstawionej przez inwestora karcie informacyjnej przedsięwzięcia (KIP).

W artykule autor rozpatruje przypadek, w którym organ nałożył obowiązek przeprowadzenia procedury o.o.ś. oraz określił zakres raportu. Organ opiniujący może w nim wskazać inwestorowi, na co zwrócić szczególną uwagę podczas sporządzania raportu. Warto wspomnieć, że zakres raportu szczegółowo określa art. 66 Ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (DzU nr 199, poz. 1227, z późn. zm.).

W dalszej części artykułu wskazano kluczowe zagadnienia, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas sporządzania raportu dla biogazowni rolniczej.

Lokalizacja ? wybrane zagadnienia

Przed przygotowaniem dokumentacji trzeba bardzo dokładnie rozpoznać warunki lokalne miejsca planowanej biogazowni. Przede wszystkim war...