Geotermia to sprawdzone, nieemisyjne odnawialne źródło ciepła. Co należałoby zrobić, aby zainspirować władze do większego zainteresowania się tym źródłem i szerszego wykorzystania jego zasobów. Jak przełamać stereotyp nieopłacalności geotermii?

 

Marek Balcer, prezes Zarządu, ?Geotermia Mazowiecka?

Ponad dwudziestoletnie krajowe doświadczenie w wykorzystaniu ciepła geotermalnego w sposób komercyjny do ogrzewania obiektów przekonuje, że naszym władzom nie udało się wypracować jednolitych zasad wspierania tego typu przedsięwzięć.

Najlepszym dowodem na to może być historia powstania każdej z działających obecnie instalacji geotermalnej. Co do zasady zabezpieczenie dostaw energii dla mieszkańców jest ustawowym zadaniem własnym samorządu. Nie było jednak i nie ma w kraju na tyle bogatych samorządów, które podjęłyby się realizacji przedsięwzięć geotermalnych we własnym zakresie. Na szczęście każda z istniejących instalacji geotermalnych miała duże pozafinansowe poparcie lokalnych społeczności. Natomiast środki na samą inwestycję zdobywane były w sposób różnorodny. Od centralnych i lokalnych funduszy ochrony środowiska, po różnego rodzaju fundacje, w tym zagraniczne. Nierzadko sięgano po kredyty komercyjne. Pierwszy wniosek to fakt, że w całej, w sumie niedługiej historii komercyjnego wykorzystania ciepła geotermalnego do celów grzewczych, nigdy nie istniał logiczny system wspierający te przedsięwz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?