W Warszawskim Centrum EXPO XXI 16 października br. już po raz trzeci zorganizowano Polską Konferencję Hydroenergetyczną. Stanowiła ona wydarzenie towarzyszące Międzynarodowym Targom Efektywności Energetycznej i Energii Odnawialnej RENEXPO Poland. Podobnie jak w latach ubiegłych, za stronę merytoryczną konferencji odpowiedzialne było Towarzystwo Elektrowni Wodnych oraz Instytut Maszyn Przepływowych PAN. W tym roku do grona organizatorów konferencji dołączył Dział Handlowy Ambasady Królestwa Norwegii, dzięki czemu w obradach uczestniczyła przedstawicielka Norweskiego Zarządu Zasobów Wodnych i Energii oraz grupa przedsiębiorców norweskich zainteresowanych rozwijaniem swojej działalności w Polsce. W obradach wzięła udział rekordowa liczba 90 uczestników. W programie uwzględniono 23 wystąpienia, w tym cztery referaty prelegentów z Norwegii i Niemiec. Całość obrad była tłumaczona symultanicznie.

Rozmowy w części porannej dotyczyły głównie możliwości wykorzystania atutów energetyki wodnej dla jej dalszego funkcjonowania w warunkach obniżonego wsparcia. W tym kontekście szczególnie cenne okazały się zarówno doświadczenia operatorów dużych elektrowni zbiornikowych, jak i wyniki przeprowadzonej przez TEW wstępnej oceny możliwości świadczenia usług dla systemu elektroenergetycznego, w tym magazynowania nadwyżek energii w systemie czy inicjowania odbudowy systemu po jego awarii. Zwrócono także uwagę na wciąż niewykorzystany potencjał (nie tylko hydroenergetyczny), związany zarówno z dużymi rzekami, jak i z istniejącymi piętrzeniami. Spore zainteresowanie wzbudziła praktyka ?jednego okienka?, stosowana w przypadku inwestorów MEW przez Norweski Zarząd Zasobów Wodnych i Energii oraz przyjazny dla mikroinstalacji hydroenergetycznych sposób interpretacji niektórych zapisów Ramowej Dyrektywy Wodnej w Niemczech.

Odpowiedzi na pytanie o szanse dla energetyki wodnej w nowych warunkach poszukiwano podczas debaty panelowej, którą poprowadził prezes honorowy Zarządu TEW, Stanisław Lewandowski. Na szczególną uwagę zasługuje głos przedstawiciela PSE-Operatora, który potwierdził zainteresowanie operatora sieci pracą podszczytową oraz pompową i wskazał możliwości pozyskiwania dodatkowych przychodów, m.in. dzięki różnicy cen energii (elektrownie zbiornikowe) i za sprawą usługi podawania napięcia w warunkach awaryjnych (również na zasadzie umów dwustronnych z lokalnymi elektrowniami cieplnymi).

Sesje popołudniowe miały charakter techniczny. Poprowadzili je wybitni specjaliści z zakresu hydrotechniki i maszyn hydraulicznych. Uczestnicy podzielili się doświadczeniami z zakresu badań i remontów turbin wodnych oraz wynikami zaawansowanych analiz projektowych, dotyczących zarówno elementów budowli hydrotechnicznych, jak i przykładów wyposażenia technologicznego.

(js)