Gdzie się opłaca darmowa komunikacja?
Kilkadziesiąt polskich gmin wprowadziło bezpłatną komunikację miejską. Efekty są zachęcające, korzyści ewidentne. Czy jest to jednak rozwiązanie zalecane dla wszystkich, czy jedynie dla wybranych miast i gmin?
Decyzje o tym, by komunikacja była darmowa dla uczestników, podjęto już w Wałczu, Tczewie, Malborku, Kaliszu, Radomsku, Starachowicach, Bolesławcu, Szczecinku i Koninie. Do grona miast, których mieszkańcy będą mogli korzystać z darmowych przejazdów, dołączy od 1 stycznia 2026 roku Gorzów Wielkopolski.
Podatnicy za darmo
– Od 1 stycznia 2026 roku posiadacze Gorzowskiej Karty Mieszkańca będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Decyzja wpisuje się w nasze starania, by Gorzów był miastem przyjaznym, dogodnym do życia dla jego mieszkańców. Podejmujemy tę decyzję jako pierwsze miasto wojewódzkie w Polsce – komentuje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego1.
Do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej uprawnione będą tam osoby, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w gorzowskim Urzędzie Skarbowym, a także dzieci tych osób – zarówno własne, jak i pozostające pod ich opieką prawną. Podobne zasady obowiązują w większości miast, które oferują darmowe połączeni...