Istnieje wiele różnych sposobów na znaczne oszczędności energii. Na realizację większości potrzeba czasu i pieniędzy. Na szczęście, pośród nich są jednak i takie, które nie pociągają za sobą poważniejszych kosztów, a część z nich można wprowadzić niemalże od ręki. W artykule omówimy oba te rodzaje pomysłów na oszczędzanie.

Pierwszym jest, o czym głośno ostatnimi czasy, wyłączanie światła ulicznego w godzinach nocnych. Wiele miast wprowadziło już tego typu działania. Jest to efektywne rozwiązanie, które szybko daje wymienne korzyści. Niemniej postępowanie takie może mieć wpływ na stopień zapewnienia bezpieczeństwa. Alternatywą w tym wypadku jest wyłączanie co drugiej latarni lub obniżenie napięcia podawanego na źródła światła. Ta druga metoda jest niezwykle skuteczna i od pewnego czasu stosuje się ją w przemyśle. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wprowadzić takowe działanie w budynkach użyteczności publicznej oraz w przypadku światła ulicznego. 

Zmniejszenie napięcia choćby o 10% gwarantuje uzyskanie zauważalnych korzyści finansowych przy zachowaniu fundamentalnych funkcji oświetlenia ulicznego. Będąc przy temacie światła ulicznego, nie sposób nie nadmienić kwestii jego wymiany ze starych lamp sodowych na nowe, wykonane w technologii LED. Działanie takie może przyczynić się do znacznych oszczędności, wynoszącyc...