Systemy informacji geograficznej od wielu lat są stosowane do prowadzenia złożonych analiz w wielu obszarach badawczych. Wykorzystuje się je m.in. do oceny oddziaływania systemów gospodarki odpadami na środowisko naturalne, zarządzania zielenią czy też ewidencji danych przestrzennych przez zakłady przemysłowe czy też kopalnie.
 
Początki systemów informacji geograficznej (GIS, ang. Geographical Information Systems lub Geographic Information Systems) sięgają lat 50. poprzedniego stulecia. Pierwotnie, ze względu na duże nakłady finansowe i wymaganą wiedzę techniczną, były one wykorzystywane prawie wyłącznie do celów militarnych. W latach 60. XX w. GIS zaczął stopniowo przenikać do instytucji cywilnych. Pierwsze programy tego typu zastosowano dla potrzeb kartografii. W kolejnym dziesięcioleciu, użyciem systemów GIS do innych celów zainteresowały się liczne agendy rządowe w państwach wysokorozwiniętych, takich jak USA, Japonia czy Niemcy. W chwili upowszechnienia się w latach 80. ub.w. sprzętu komputerowego klasy PC, systemy informacji geograficznej zaczęły być szeroko stosowane. W okresie tym bardzo szybko powstawały firmy oferujące usługi konsultingowe i wdrożeniowe.
W Polsce pierwsze systemy GIS zastosowano dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX w., jednak prawdziwy ich rozkwit nastąpił dopiero od połowy lat 90. 
Wyr&...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?