Przemysł na targach
W Hanoverze zakończyła się trwająca pięć dni (4-8 kwietnia br.) impreza wystawiennicza – Hannover Messe 2011. To najważniejsze międzynarodowe targi z zakresu technologii dla przemysłu. – Firmy przemysłowe „zatankowały” w Hanowerze tyle nowej energii, że bez problemu będą mogły włączyć tak ważny dla poprawy koniunktury „piąty bieg” i z impetem ruszyć do przodu – powiedział w czasie wystąpienia zamykającego targi dr Wolfram von Fritsch, prezes Zarządu Deutsche Messe. Podczas Hannover Messe 2011 swoje produkty i usługi zaprezentowało aż 6500 firm z 65 krajów świata.
Główne hasło targów „Smart Efficiency” obecne było we wszystkich obszarach imprezy – inteligentne rozwiązania, poprawiające efektywność można było zobaczyć na wielu różnych stoiskach, poświęcono im też sporo uwagi w ramach paneli dyskusyjnych. Ogromnym zainteresowaniem gości cieszyły się w tym roku obszary związane z energetyką i   szeroko rozumianą automatyką przemysłową. Portfolio imprezy uzupełnione zostanie w 2012 r. o kolejną wystawę branżową. – W ramach nowej platformy IndustrialGreenTec stworzymy miejsce prezentacji ekologicznych technologii stosowanych w przemyśle. W centrum uwagi znajdą się tam takie tematy, jak nowoczesne zarządzanie obiegiem surowców, utylizacja odpadów oraz oczyszczanie wody i powietrza w   ramach procesów przemysłowych. Motto IndustrialGreenTec brzmieć będzie „Gospodarka cyrkulacyjna: od przemysłu dla przemysłu. – dodał Wolfram von Fritsch. Tegoroczne targi Hannover Messe odwiedziło ponad 230 tys. osób. Oznacza to niemal piętnastoprocentowy wzrost w porównaniu z 2009 r. Aż 60   tys. gości przyjechało spoza granic Niemiec, a co trzeci był managerem wyższego szczebla. Kolejna edycja targów Hannover Messe odbędzie się 23-27 kwietnia 2012 r.
 
 
Zielony kurier
Coraz częściej firmy kurierskie zwracają uwagę na wpływ swojej działalności na środowisko naturalne. Niektóre starają się zrobić jak najwięcej, aby ograniczyć to oddziaływanie.
Od   30   marca br. do przewozu przesyłek kurierskich w centrum Hagi TNT Express Benelux wykorzystuje pojazd elektryczny typu COMS. Używanie pojazdu jest elementem programu pilotażowego, prowadzonego przez TNT Express Benelux i Louwman Group. COMS może poruszać się po   ścieżkach rowerowych w Holandii, co pozwala na szybsze przemieszczanie się dostawcy. Pojazd przewozi przesyłki do 100 kg, rozwijając maksymalną prędkość 45 km/h. Jego zasięg to 50 km. Z kolei UPS proponuje swoim klientom usługę carbon neutral, umożliwiającą zminimalizowanie wpływu transportu na środowisko. Dzięki niewielkiej dodatkowej opłacie do każdej paczki klienci mogą być partnerami takich projektów jak: „Garcia River Forestry” w Stanach Zjednoczonych, „Fujian Landfill Gas” w Chinach, „La Pradera Landfill Gas” w Kolumbii i „Cholburi Wastewater Biogas-to-Energy” w Tajlandii, a także innych przedsięwzięć, mających na celu zalesianie, oczyszczanie ścieków oraz redukcję emisji CO2 i metanu. W ramach usługi wykonywana jest kalkulacja wielkości emisji, a także zakup i wycofanie jednostek zredukowanej emisji. Stosowany przez firmę UPS proces związany z przesyłkami z usługą carbon neutral jest każdego roku sprawdzany i weryfikowany przez firmę Société Générale de Surveillance.
  
Zerowy bilans banku
Amerykański TD Bank otworzył na Florydzie pierwszy oddział o zerowym bilansie energetycznym. Oddział powstał w Fort Lauderdale pod Miami.
To ósmy budynek w Stanach Zjednoczonych o zerowym bilansie energetycznym i pierwszy, który będzie służył jako siedziba komercyjnego banku. Obiekt stworzono przy użyciu najbardziej wydajnych technologii, które zredukują zapotrzebowanie na energię. Zastosowano w nim również własne źródła energii odnawialnej. Tytuł budynku o zerowym bilansie energetycznym (ang. net-zero energy building) przyznaje Amerykański Departament Energii. Podstawowym warunkiem, który musi być spełniony, jest roczna produkcja co najmniej takiej ilości energii przez dany budynek, jaką ten jest w stanie zużyć w tym okresie. Budynek TD Bank potrzebuje rocznie 97 tys. kWh energii elektrycznej, ale dzięki panelom słonecznym w tym czasie będzie wytworzonych co najmniej 100 tys. kWh. – W banku chcemy realizować koncepcję społecznej odpowiedzialności i zobowiązujemy się do bycia liderem w ochronie środowiska – powiedział na otwarciu nowej siedziby Kevin Gillen, regionalny prezes TD Bank na Florydzie. Nowy budynek banku osiągnie również najwyższe noty certyfikatu LEED (ang. Leadership in Energy and Environmental Design), który ocenia budynki pod względem: bezpiecznej dla środowiska lokalizacji, niskiego poziomu zużywanej wody, wydajności energetycznej, wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu i jakości powierza w budynku. TD Bank znany jest ze wspierania projektów związanych z energią odnawialną, redukcją emisji CO2, recyklingiem odpadów, a także z finansowania rządowych i pozarządowych organizacji, zajmujących się ochroną środowiska.
 
 
Na podstawie stron internetowych: www.tdbank.com, www.ups.com, www.tnt.com, www.eponline.com, www.hannovermesse.de oraz www.prnewswire.co.uk opracował Łukasz Bandosz.