W Polsce pierwsze szczegółowe badania nad stanem wdrożenia i wykorzystania GIS w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych prowadził m.in. prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski. W swojej publikacji z 2008 r. podkreślał, iż o ile w 1997 r. w grupie największych zakładów zaledwie 30% z nich rozpoczęło proces wdrażania systemów informacji przestrzennej, to 10 lat później już ponad połowa respondentów deklarowała implementację GIS w swoich jednostkach1.

W ciągu dekady, jak zauważył M. Kwietniewski, zmianie uległ również zakres i sposób wykorzystania tych rozwiązań ? stopniowo przechodzono z systemów jednostanowiskowych przeznaczonych głównie do ewidencji infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej do bardziej rozbudowanych, wykorzystujących sieci wewnętrzne oraz przeglądarki internetowe. Nastąpiła także istotna zmiana jakościowa ? GIS stawał się kompatybilny z innymi aplikacjami typu SCADA, ERP, Biling itp., służąc nie tylko digitalizacji zasobów mapowych, ale odgrywając coraz większą rolę w zarządzaniu i planowaniu strategicznym. 
O ile statystyki z 1997 i 2007 r. dotyczyły grupy największych dostawców wody w Polce, to w 2015 r. został opublikowany raport uwzględniający stan wdrożenia GIS na podstawie badań przeprowadzonych wśród 200 przedstawicieli przedsiębiorstw komunalnych obsługujących od 5000 do 300 tys. mieszkańców2. Autorzy wskazywali, iż około 37% ankietowanych wykorzystuje systemy informacji prze...