Gleba: dobro nieodnawialne
Z prof. dr. hab. Jackiem Czekałą z Katedry Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rozmawia Anna Lembicz.
Od wielu lat zajmuje się Pan m.in. komunalnymi osadami ściekowymi. Czy Pańskim zdaniem, to profesja dla gleboznawcy?
Problem osadów ściekowych to powrót do zainteresowań z początku mojej pracy, kiedy zajmowałem się tym zagadnieniem głównie na przykładzie zachodniej Europy, bowiem w Polsce skupiano się przede wszystkim na ściekach. Powrót do osadów okazał się wyborem trafnym, bowiem problematyka ta jest niezwykle trudna, złożona, ale nierozerwalnie związana z ochroną środowiska, w tym szczególnie glebowego.
Ale w Katedrze, jak mniemam, nie tylko osady są przedmiotem badań, tym bardziej że już sama nazwa jednostki sugeruje ich wielorakość?
To prawda. W Katedrze istnieją dwa Zakłady: Chemii i Ochrony Środowiska Glebowego oraz Fizyki i Mechaniki Gleby. To świadczy o tym, że pod uwagę branych jest kilka aspektów badawczych, których tematyka mieści się w trzech głównych nurtach, dotyczących zmian właściwości chemicznych gleb mineralnych i organicznych pod wpływem różnych upraw, struktury i właściwości powietrzno-wodnych w różnych glebach oraz możliwości wykorzystania rozmaitych odpadów organicznych do wytwarzania kompostów jako cennego źródła materii organicznej i składników pokarmowych dla gleb i roślin.
Przy tak wielowątkowej tematy...