Gminy nie chcą zbierać bioodpadów zimą. To wbrew przepisom
Odbiór odpadów biodegradowalnych w wielu polskich gminach będzie wstrzymany na okres zimowy. Tłumaczy się to tym, że zimą nie odbiera się liści i innych odpadów zielonych z posesji mieszkańców, ponieważ ich nie ma. Bioodpady to jednak także resztki kuchenne wytwarzane w domach, które ? zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ? powinny trafiać do brązowych pojemników na odpady biodegradowalne.
Segregacja bioodpadów zaczęła obowiązywać w styczniu tego roku. Regulują ją przepisy zawarte w znowelizowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.). Ustawę uszczegóławiają regulaminy, które gminy ustanawiają zależnie od swoich potrzeb i warunków lokalnych.
W Polsce jest 2478 gmin, zatem trudno oczekiwać, że wszędzie będą takie same warunki do działania i utrzymywania czystości. Z drugiej strony brak ujednolicenia regulaminów dopuszcza stosowanie różnych interpretacji przepisów dotyczących bioodpadów i wykorzystywania różnych ?furtek? w zależności od tego, co się opłaca budżetom gmin.
? Wiele zależy w tym wypadku od treści regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie ? mówi Tymoteusz Mądry z Kancelarii SMM Legal. ? Należy jednak pamiętać, że pewne minimalne standardy dotyczące częstotliwości odbioru określonych frakcji odpadów wynikają z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ? dodaje.
Bioodpady przez cały rok
Szczególnie należy zwrócić tutaj uwagę na art....