Górnictwo miejskie
W dobie maksymalizacji produkcji i minimalizacji kosztów oraz wciąż ubożejących zasobów ziemi należy opracować system zamienny, który umożliwi czerpanie korzyści z surowców, takich jak metale ziem rzadkich. Możliwości takie stwarza urban mining, czyli górnictwo miejskie.
Górnictwo (kopalnictwo) to dziedzina przemysłu obejmująca ogół działalności zmierzającej do wydobycia kopaliny i jej przygotowania w procesie wzbogacania (obniżania zawartości zanieczyszczeń), zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu (wydobywanie surowców mineralnych lub organicznych, np. torfu, w kopalniach) bądź bezpośredniego wykorzystania w życiu codziennym. Kopalnie, ze względu na metodę wydobycia, można podzielić na odkrywkowe, głębinowe i otworowe. Do materiałów często wydobywanych zalicza się m.in.: boksyty, rudy żelaza, cyny, cynku, magnezu, manganu, miedzi, niklu, ołowiu, srebra, tytan, uranu, diamenty, platynę, sól, węgiel, złoto, ropę naftową, gaz ziemny. Inne wydobywane użyteczne materiały to: glina, piasek, żużel, żwir, granit, bazalt oraz wapień.
A czym jest tzw. górnictwo miejskie? Czy jest to tylko proces odzyskiwania minerałów z niechcianych produktów czy też pojęcie to zawiera w sobie coś więcej? A może jest to proces miejskiego „przetwarzania” elektroodpadów, których masa ciągle rośnie?
Wizjonerka i...