Materiały pozyskiwane z odpadów potocznie określa się jako „surowce wtórne”, a o możliwościach ich wykorzystania w znacznym stopniu decyduje jakość. Im odpad bardziej jednorodny i o bardziej powtarzalnych właściwościach, tym jest lepszym surowcem.

Z odpadów można uzyskać zasadniczo dwa główne typy surowców wtórnych: takie, które w wyniku odpowiednich procesów utraciły status odpadów, oraz takie, które nadal, pomimo przetworzenia, zaliczane są do odpadów. Aby „surowiec wtórny” mógł zostać uznany za „normalny”, produkt musi spełnić ściśle określone wymagania, wskazane najczęściej w normach technicznych lub innych przepisach. Z reguły surowce wtórne pozyskiwane z odpadów nadal posiadają status odpadów, co nie oznacza, że nie muszą spełniać wymagań jakościowych.
W ostatnim czasie obserwuje się systematyczny wzrost wymagań wobec jakości surowców wtórnych i należy oczekiwać, że trend ten będzie się umacniał. Wynika to ze zmian na rynku odpadów. Powstaje coraz więcej wyspecjalizowanych firm zajmujących się przygotowaniem odpadów do dalszego przerobu, a więc „produkujących” surowce wtórne. Mogą one przetwarzać odpady na dużą skalę i coraz częściej dysponują wyspecjalizowanymi liniami technologicznymi. Aby zdobyć rynek, oferują recyklerom surowce o znacznie wyższej jako...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?