Górnictwo miejskie a obieg zamknięty

Szybkie tempo rozwoju światowej gospodarki przyczynia się do dynamicznego wzrostu produkcji oraz konsumpcji na kuli ziemskiej. Proces ten jest ściśle powiązany z ogromną eksploatacją zasobów naturalnych i z reguły nieodnawialnych.

W świecie, w którym popyt na określone i niekiedy ograniczone zasoby oraz konkurencja w tym obszarze są coraz większe, a presja wywierana na zasoby powoduje degradację i niestabilność środowiska, Europa może czerpać korzyści gospodarcze i środowiskowe z lepszego wykorzystania tych zasobów. Od czasu rewolucji przemysłowej w naszych gospodarkach utrwalił się linearny model wzrostu ?weź, wyprodukuj, zużyj i wyrzuć?, oparty na założeniu, że zasoby występują w dużych ilościach, są dostępne i łatwe do pozyskania. Jednak coraz bardziej oczywisty jest fakt, że taka sytuacja zagraża konkurencyjności Europy.

Gospodarka cyrkulacyjna

Przechodzenie na gospodarkę o bardziej zamkniętym obiegu jest niezbędne do podjęcia inicjatywy zakładającej oszczędzanie zasobów, przewidzianej w ramach strategii ?Europa 2020? na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju, sprzyjającej włączeniu społecznemu. Systemy gospodarki o obiegu zamkniętym pozwalają zachować możliwie jak najdłużej wartość dodaną produktów i wyeliminować odpady. Zasoby pozostają w gospodarce, a kiedy cykl życia produktu dobiega końca, surowce wykorzystuje się ponownie, two...