Rozszyfrowane OOO?

Odpad kojarzony jest z czymś, co można unieszkodliwić, czego w najprostszy sposób należy się pozbyć, a to duże niezrozumienie! Pojęcie opakowania i odpadu opakowaniowego często jest stosowane zamiennie, a przecież opakowanie to jeszcze nie odpad.

W myśl aktualnych przepisów, opakowanie jest czymś, z czego odpad opakowaniowy dopiero powstanie. Ustawa o gospodarce odpadami i odpadami opakowaniowymi definiuje opakowanie jako: wyrób w tym wyrób bezzwrotny, wykonany z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych.

Natomiast odpad opakowaniowy, w myśl ustawy o gospodarce odpadami i odpadami opakowaniowymi z 2013 r., to: opakowanie wycofane z użycia, stanowiące odpad w rozumieniu przepisów ustawy z 14 grudnia 2012 roku o odpadach, z wyjątkiem odpadów powstających w procesie produkcji opakowań.

W praktyce najczęściej stosowany jest podział ze względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonano opakowanie. W związku z tym opakowania dzieli się na te z: aluminium, z materiałów naturalnych (drewna i tekstyliów), papieru i tektury, stali, w tym blachy stalowej; szkła; tworzyw sztucznych oraz wielomateriałowe.

Opakowania, z których powstają odpady opakowaniowe, obejmują opakowania: jednostkowe, zbiorcze i transportowe. Podział ten jest niezwykle istotn...