W przedstawionym ostatnio planie działań UE w zakresie gospodarki cyrkulacyjnej1 znajduje się opracowanie do 2017 r. ram monitorowania gospodarki cyrkulacyjnej według wspólnej metodologii i wykorzystania jednolitych wskaźników. Już teraz warto byłoby w Polsce podjąć takie prace, aby wypracowana metodyka uwzględniała uwarunkowania naszego kraju.

Jedną z najważniejszych barier rozwojowych ludzkości jest wyczerpywanie zasobów Ziemi zarówno surowcowych, jak i jej ekosystemów. Jak stwierdzono w Komunikacie Komisji Europejskiej dotyczącym ?Planu działania na rzecz zasobooszczędnej Europy?2, ?przy obecnym tempie wykorzystywania zasobów do 2050 r. będziemy łącznie potrzebować więcej niż dwóch planet do utrzymania nas, a aspiracje wielu ludzi dążących do poprawy jakości życia pozostaną niezaspokojone?.

W XX wieku nastąpił niebywały dotąd rozwój na świecie. Wystąpił 22-krotny wzrost wydajności gospodarki przy 4-krotnym zwiększeniu się liczby ludności. Odbiło się to na bezprecedensowej intensyfikacji wykorzystania zasobów naturalnych, np. czternastokrotnym wzroście zużycia paliw kopalnych3 czy zagrożeniu dla 60% światowych ekosystemów.

Biorąc pod uwagę, jak ważna jest racjonalna gospodarka zasobami z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej, zagadnienia te zostały uwzględnione w najważniejszej jej strategii rozwojowej: Europa 2020 ? Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjając...