Gospodarka o obiegu zamkniętym
Systemy gospodarki o obiegu zamkniętym pozwalają możliwie jak najdłużej zachować wartość dodaną produktów i wyeliminować odpady. Kiedy cykl życia produktu dobiega końca, surowce wykorzystuje się ponownie, tworząc kolejną wartość.
Przejście na gospodarkę o bardziej zamkniętym obiegu wymaga zmian w każdym ogniwie łańcucha wartości ? od fazy projektowania produktu do nowych modeli biznesowych i rynkowych, od nowych sposobów przekształcania odpadów w zasoby do nowych zachowań konsumentów. Wiąże się to z kompletną zmianą systemową oraz innowacjami, i to nie tylko w dziedzinie technologii, ale również w organizacji, społeczeństwie, metodach finansowania i polityce. Nawet w gospodarce, która w dużym stopniu opiera się na obiegu zamkniętym, pozostanie pewien element linearności, ponieważ istnieje zapotrzebowanie na zasoby dotąd nieeksploatowane, a także usuwa się odpady resztkowe.
Aby zapewnić trwały wzrost gospodarczy w UE, trzeba wykorzystywać zasoby w inteligentniejszy i bardziej zrównoważony sposób. Z całą pewnością wiadomo, że linearny model wzrostu gospodarczego, na jakim polegano w przeszłości, nie jest już odpowiedni dla potrzeb nowoczesnych społeczeństw w zglobalizowanym świecie. Nie można budować przyszłości na modelu ?weź, wytwórz, wyrzuć?. Wiele zasobów naturalnych ma ograniczony charakter, a więc trzeba zapewnić ich wykorzystywanie w sposób zrównoważony pod względem ekologicznym i gospodarczym. Jak najlepsze spożytkowanie zasobó...