Ze względu na właściwości fizyczne i chemiczne omawiana pozostałość może być wykorzystywana na wiele sposobów, w tym jako wartościowy nawóz, wpisując się w gospodarkę obiegu zamkniętego.

Produkcja i charakterystyka pofermentu

Konieczność systematycznego zwiększania poziomu energii odnawialnej dla krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, stanowi jedno z najważniejszych wyzwań w zakresie ochrony środowiska. Zagadnienie to dotyczy zarówno organów administracji państwowej, przedsiębiorców, jak i obywateli. Wdrażając nowe technologie OZE, coraz częściej zwraca się również uwagę na zagadnienia związane z gospodarką obiegu zamkniętego.

Gospodarka o obiegu zamkniętym stanowi aktualnie jedno z najważniejszych wyzwań dla wielu państw. Idea tego działania polega na zamknięciu cyklu życia produktu przy jednoczesnym wykorzystaniu powstałych na każdym etapie surowców. Aby to uczynić, zaleca się jak najlepiej wykorzystywać surowce oraz ograniczyć do minimum liczbę i szkodliwość powstających produktów ubocznych i odpadów. Problem ten jest najczęściej podejmowany w kontekście produkcji wszelkiego rodzaju dóbr wraz z uwzględnieniem powstających odpadów, które poddać należy odzyskowi bądź unieszkodliwieniu. Również proces produkcji biogazu może się odbywać w myśl omawianego działania. Dla właścicieli instalacji biogazowych najważniejszym zagadnieniem jest optymalizacja procesu fermentacji metanowej celem wyprodukowania możliwie największej ilo...