Gospodarka zużytymi modułami fotowoltaicznymi
Fotowoltaika rozwija się na całym świecie niezwykle intensywnie od wielu lat, oferując energię elektryczną wytworzoną w technologii pozbawionej wszelkich emisji. Coraz większego znaczenia nabiera problem zagospodarowania odpadów powstałych podczas produkcji, eksploatacji i po zakończeniu użytkowania modułów.
Recykling materiałowy, zgodny z obecnie obowiązującym prawem oraz dostosowany do technologii produkcji, umożliwia osiągnięcie zysku ekonomicznego i ekologicznego, pozwalając na znaczną oszczędność energii i cennych surowców w wyniku powtórnego wykorzystania materiałów.
Rozwój fotowoltaiki na świecie
Analizy rynku fotowoltaiki wskazują, że w samym tylko 2017 roku moc zainstalowana wyniosła niemal 84 GW1, co powoduje, że sumaryczna moc instalacji PV na świecie wynosi 320 GW. Udział energii fotowoltaicznej w produkcji energii elektrycznej wyniósł na koniec roku 2016 w krajach Unii Europejskiej 3,4%, a na świecie ? 1,3%. Według Urzędu Regulacji Eergetyki, w Polsce działają obecnie 473 instalacje fotowoltaiczne posiadające koncesję Urzędu Regulacji Energetyki, o łącznej mocy 104 MWp (stan na koniec września 2017 roku), oraz ponad 17 tys. mikroinstalacji przyłączonych do sieci na zgłoszenie, o łącznej mocy 93,72 MWp. Nadal wiodącą technologią na świecie jest produkcja ogniw fotowoltaicznych na bazie krzemu krystalicznego. W roku 2016 udział tej technologii wyniósł 94%, podczas gdy ...