Dla większości z nas grzyby dzielą się na jadalne i trujące albo, jak to niektórzy mówią, ?jadalne tylko raz?. Nie zastanawiamy się nad tym, że do królestwa grzybów zaliczamy również huby występujące na pniach drzew, drożdże wykorzystywane do wypieków i wyrobu alkoholu oraz niebezpieczne dla zdrowia człowieka grzyby pleśniowe.

Spośród wielu organizmów żyjących na Ziemi grzyby należą do grupy tych najliczniejszych i najmniej poznanych. Grzyby tworzą osobne królestwo, nie należą zatem ani do świata roślin, ani do królestwa zwierząt, choć pewne ich cechy są zbieżne z tymi grupami organizmów (są cudzożywne jak zwierzęta, przytwierdzone do podłoża jak rośliny, a w ich ścianie komórkowej występuje chityna ? substancja budująca pancerze stawonogów). Wśród grzybów można wyróżnić organizmy jednokomórkowe, do których należą min. drożdże zbudowane z jednej mikroskopijnej komórki oraz pleśniaki, których komórka stanowi długą, rozgałęziającą się strzępkę, a także grzyby wielokomórkowe, do których należą znane nam grzyby wielkoowocnikowe, zbudowane z części nadziemnej zwanej owocnikiem (kapelusz i trzon) oraz z rozbudowanej grzybni, która występuje w glebie. Masa tej grzybni może nawet kilkaset razy przewyższać masę samego owocnika.

Grzyby zasiedlają różne biotopy. Lubią miejsca wilgotne, ciepłe i zacienione. Niektóre z nich żyją na powierzchni innych organizmów lub wewnątrz nich. Część grzybów rośnie na drewnie konkretnych gatunków drzew (np. hub...