Monitorowanie realizacji umowy zawartej pomiędzy gminą a schroniskiem dla bezdomnych zwierząt to zadanie, które często przysparza samorządom problemów. Nieuczciwe azyle utrudniają przeprowadzanie kontroli, zapobiegając pokazaniu rzeczywistych warunków życia psów oraz kotów i odmawiając przekazania dokumentów poświadczających sprawowanie opieki weterynaryjnej. Jak skutecznie przeciwdziałać takim praktykom?

Aby w pełni ustrzec się nadużyć w schroniskach dla bezdomnych zwierząt oraz zarzutów o niegospodarność, konieczne jest regularne sprawdzanie rzeczywistych warunków życia zwierząt w schronisku. Co zrobić, by skuteczne przeprowadzanie kontroli stało się łatwiejsze?

Kluczowa rola umowy

? Jeżeli gmina nie prowadzi swojego schroniska, lecz powierza wykonanie zadania polegającego na utrzymywaniu zwierząt bezdomnych podmiotowi, który wykona je za nią, na podstawie umowy, to kontrole będą efektywne tylko wtedy, gdy ich przeprowadzanie, zakres i częstotliwość zostaną określone w tejże umowie. Zakres kontroli nie jest regulowany przepisami administracyjnymi, więc realizacja zadania przez podmiot zewnętrzny bazuje na regulacjach cywilnoprawnych ? wyjaśnia Agnieszka Gruszczyńska, doktor nauk prawnych, która współpracuje z organizacją Prawnicy na Rzecz Zwierząt. To właśnie z umowy wynika wachlarz uprawnień urzędnika odwiedzającego schronisko, sposób przeprowadzania kontroli na miejscu, brak konieczności jej zapowiadan...