W przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 z pewnością nie będzie powtórki z okresu poprzedniego, kiedy to nasz kraj stał się beneficjentem grantów na niespotykaną w polskiej historii skalę. Teraz mamy czas, aby zapoznać się z metodami, jakie stosuje UE dla wspierania społeczeństw i gospodarek innych państw członkowskich, bardziej zaawansowanych w rozwoju. W ich przypadku pomoc nie polega już jedynie na dotacjach.

Jeżeli chodzi o zasady unijnego wsparcia, to w kolejnej perspektywie finansowej Polska w znacznej mierze będzie podążać śladami Portugalii, Hiszpanii i innych krajów strefy euro.

Zamiast grantów

Zanim całokształt uzgodnień, jakie są obecnie negocjowane pomiędzy Komisją Europejską i naszym rządem, zostanie obustronnie przyjęty w formie budżetu, mamy czas przyjrzeć się niektórym metodom finansowania przedsięwzięć na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, jakie stosowane są od około czterech lat w innych państwach członkowskich. Używanie tzw. instrumentów inżynierii finansowej to ? dla zdecydowanej większości samorządów ? na razie czysta teoria i coś, czego lepiej unikać. Niestety, uniknąć się nie uda?

Komisja Europejska w przyszłej perspektywie finansowej planuje wprowadzenie niskooprocentowanych kredytów i pożyczek, czyli tzw. instrumentów zwrotnych. Zastosowanie takich narzędzi nierozłącznie wiąże się z gwarancjami i poręczeniami. Polskie samorządy staną ...