Przed setkami lat kupcy handlujący kadzidłem i piraci grasujący na południowych morzach zawijali do zacisznego portu na małej wyspie u ujścia Perłowej Rzeki do Morza Południowochińskiego, gdzie zimową porą kwitły obficie kwiaty drzew storczykowych. Nazwali tę małą rybacką osadę Wonną Przystanią, czyli Hongkongiem.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przystań przeobraziła się w światową metropolię i stała się finansowym oraz handlowym centrum, tętniącym rytmem globalnej gospodarki. Na obszarze porównywalnym z polskim powiatem mieszka aż 7 mln ludzi. Grunty budowlane osiągają więc zawrotne ceny, a drapacze chmur wydają się bardziej stłoczone niż gdziekolwiek indziej. Czy w takim mieście pozostaje jeszcze przestrzeń na ogrody i parki?
Pomimo wyjątkowo gęstej zabudowy i olbrzymiego zapotrzebowania na tereny budowlane, ok. 40% wyspy zarezerwowano na parki, ogrody i rezerwaty przyrody. Do dyspozycji mieszkańców Hongkongu oddano aż 21 przestronnych parków.
 
Ogród Zoologiczno-Botaniczny
Najstarszy z obiektów to Ogród Botaniczny otwarty w 1864 r. w pobliżu rezydencji ówczesnego gubernatora brytyjskiej kolonii, znanego miłośnika przyrody.
Początkowo stanowił kolekcję botaniczną, którą z czasem uzupełniono ekspozycjami zwierzęcymi, w szczególności koncentrując się na gatunkach zagrożonych wyginięciem. W 1975 r. n...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?