Józef Wiśniewski

W związku z wchodzącą w życie z dniem 14 stycznia 2002 r. Ustawą z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU Nr 72, poz. 747) zachodzi pytanie, czy ustawa ta i wynikające z niej obowiązki, takie jak np. uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności, dotyczą hurtowej dostawy wody lub działalności polegającej wyłącznie na oczyszczaniu ścieków?

Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, należy dokonać analizy obydwu rodzajów działalności.

Dla zbiorowego zaopatrzenia

wodę pozyskuje się z: wód powierzchniowych, wód podziemnych, a także może być ona zakupiona hurtowo od innego producenta.
W Polsce jest wiele przykładów kupowania wody na potrzeby zbiorowego zaopatrzenia od producenta z innej miejscowości i transportowanie jej siecią wodociągową.
Takie zjawisko występuje przykładowo na Śląsku, gdzie uzdatniana woda dostarczana jest do kilkudziesięciu miast przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów z kilkunastu ujęć powierzchniowych, takich jak Goczałkowice, Kobiernice czy Dziedzice. W mniejszym rozmiarze zjawisko to występuje również w innych miastach. Ostatnio w Jastrzębiu Zdroju doszło nawet do uruchomienia pierwszej w Polsce dostawy wody ze Wschodniomorawskiego Przedsiębiorstwa Wodno-kanalizacyjnego w Ostrawie (Czechy). Czy działalność ta jest zbiorowym zaopatrzeniem w wodę w rozumieniu ustawy art. 2 pkt 21 ustawy, który stanowi, że zbi...