Hydrosiew jest techniką siewu rzutowego, polegającą na hydromechanicznym nanoszeniu materiału siewnego, środków użyźniających ułatwiających przyczepność i substancji biologicznie czynnych. Metodę tę stosuje się głównie do zadarniania i rekultywacji terenów trudno dostępnych, zwłaszcza skarp, nasypów kolejowych i składowisk przykopalnianych.

Karol Finn w 1953 r. opatentował pierwszy siewnik hydrauliczny. Wkrótce podobne siewniki były produkowane już przez kilku producentów. W początkowym okresie przy siewie hydraulicznym stosowano tylko wodę, nawozy, nasiona i słomę.

Jak dobrać skład mieszanki?

W hydrosiewie skład mieszanki trawnikowej dobiera się w zależności od przeznaczenia obsiewanego terenu, a dobrze wykonany hydrosiew eliminuje pylenie np. składowisk kopalnianych czy fosfogipsów. Hydrosiew jest najtańszą technologią zadarniania powierzchni trudno dostępnych skarp i nasypów. Głównym składnikiem nowoczesnego systemu hydrosiewu jest odpowiedni mulcz na bazie włókien celulozowych. Mulcz jest pokrywą ochronną gleby, umieszczaną na jej powierzchni w celu zniwelowania niekorzystnych oddziaływań czynników siedliskowych. Jako mulczu używa się różnorodnej materii organicznej i nieorganicznej. Zadaniem mulczu, z którego po naniesieniu na powierzchnię gruntu tworzy się przeciwerozyjna pow...