Idea decentralizacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych
Coraz częściej woda jest wykorzystywana nie tylko do celów bytowo-gospodarczych i przemysłowych, ale również jako źródło energii i ciepła, do odzysku oraz ponownego wykorzystania substancji zawartych w ściekach.
Coraz większe problemy z pozyskiwaniem energii z konwencjonalnych źródeł, jak również zjawiska socjologiczne (migracje ludności), ekonomiczne (ceny energii elektrycznej, produkcji wody i odprowadzania ścieków), techniczne (stan infrastruktury) i klimatyczne (globalne ocieplenie ? wzrost częstości występowania naprzemiennych powodzi i okresów suszy, pożarów), w dużej mierze przyczyniają się do zmiany postrzegania gospodarki wodno-ściekowej w ujęciu nie tylko lokalnym, ale nawet międzynarodowym.
Kurczące się światowe zasoby słodkiej wody, relatywnie wysoka wodochłonność przemysłu, różny poziom niezawodności działania infrastruktury miejskiej w wielu krajach oraz szeroko rozumiana ochrona środowiska na nowo kształtują gospodarowanie i racjonalizację zasobów wodnych.
Istota układów zdecentralizowanych
Niektóre kraje efektywnie obniżają chociażby zużycie wody, a inne mają problemy związane ze znacznymi jej stratami. W kilku państwach w ramach programów ochrony środowiska i modernizacji istniejącej infrastruktury miejskiej przeprowadzono szereg pilotażowych projektów badawczych, mających na celu zwiększenie efektywności i elastyczności dostaw wody względem chwilowego lub dobowego wahania się zap...